Hafta sonu kafa dinleyebileceğiniz İstanbul’a yakın 5 ada

buyukada
Hafta sonları şehrin gürültüsünden, kalabalığından, stresinden kaçmak isteyenlerin en çok tercih ettiği mekanlar arasında adalar da yer alıyor. İstanbul’a yakınlığı ve kolay ulaşılabilir olması ada seyahatlerini cazip kılan etkenler. Büyükada, Heybeliada, Sedef Adası, Kınalıada, Burgazada yakın rota severlerin tercih ettiği adalar. Kabataş ve Bostancı iskelelerinden deniz otobüsü seferleri ile ya da şehir hatları seferleriyle adalara kolayca ulaşmak mümkün.

Keyifli vakit geçirebileceğinizi düşündüğümüz 5 ada ile ilgili gezi bilgilerini sizler için hazırladık.

buyukada-1

Büyükada

Tarihi 200 yıl öncesine dayanan ve Adalar ilçesinin merkezi olan bu ada en çok yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrar. Özellikle Anadolu yakasından oturanların ve hafta sonu keyfi hamak isteyenlerin uğrak yeri olan adada ulaşım faytonlarla sağlanır. Hem adanın genelini kapsayan ve 12 kilometre süren büyük hem de 5 km süren küçük ada turu yapmanız mümkün. Adada bulunan dört camiden mimari açıdan en dikkat çekeni II. Abdülhamid tarafından yaptırılan Hamidiye Camisi. Adada yer alan tarihi yapılar arasında manastırlar önemli bir yere sahip. Adalar Müzesi, adaların oluşumundan bugüne gelen yüzlerce obje, 6 bin fotoğraf 20 bin belge, ,yüzlerce belgeleme çekimi, film ve sözlü tarih kayıtlarından oluşan kuruluş koleksiyonu ile gelenlerin ilgisini çeken bir müze. Müzenin amacının Adalar’ın tarihin, kültürel ve doğal zenginliklerinin tanınmasını sağlamak olduğu biliniyor. Maden Mahallesi’nde kurulmuş olan Aya İrini bu manastırların en meşhur olanı. Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı bulunuyor. Aya Yorgi’ye çıkarken yol kenarındaki çalılara ip sarıldığında kısmetin açılacağına inanılıyor. Eskibağ Plajı, Halik Koyu Plajı, Nakibey Plajı, Prenses Koyu Plajı, Kumsal Plajı, Yörükali Plajı, Aya Nikola Plajı denize girmek isteyenlerin gidebileceği plajlar.

Heybeliada

Büyükada’dan sonra ikinci büyük ada. Heybeliada koyları hafta sonu deniz keyfi yapmak isteyenlerin beğenisini kazanıyor. Özellikle Alman koyu ve Çam limanı yüzmek için gidebileceğiniz yerler arasında yer alabilir. Adada fayton turu yaparak Abbas Halim Paşa Köşkü’nü ve Aya Ofemya Ayazması’nı görebilirsiniz. Adada Değirmen Tepesi, Ümit Tepesi ve Domuz tepe olmak üzere üç adet tepe bulunuyor. Değirmenli mevkii piknik yapmak isteyenlerin en uğrak yerlerinden biri arasında yer alıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın evi ve müze haline getirilen İsmet İnönü’nün evi adanın en önemli simgeleri arasında yer alıyor.

heybeliada

Burgazada

Ada çam ormanları, sahilleri nedeniyle en çok sevilen adalardan biri. İskeleden indikten sonra Cennet Yolu’nu takip ederek Cennet Gazinosu’na, buradan da Turgut Reis mevkisinin izleyerek Kalpazankaya’ya ulaşabilirsiniz. Kalpazankaya gün batımı manzarası ile meşhur. Adanın tek tepesi olan Bayrak Tepesi adayı en güzel izleyebileceğiniz yerdir. Burgazada’da gezerken Dimitrakopulo Köşkü’nü, Cennet Bahçesi’ni, Aya Yorgi Kilisesi’ni görebilirsiniz. Sait Faik Abasıyanık’ın ölümünden sonra müzeye çevrilmiş evi adanın en önemli tarihi yapısı denilebilir. 1928’de kurulan Burgaz Adası Sanatoryumu, Türkiye’nin en eski sanatoryumlarından biri.

Kınalıada

Kınalıada İstanbul’a en yakın ada. Diğer adalara oranla yeşilliği daha az olan Kınalıada’nın en uzak noktasına yürüyerek yirmi dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Kınalıada’da kayalıkların fazla olması nedeniyle ağaçlık alanlar çok az. Adanın adı, demir ve bakır madenlerinin etkisiyle kızılımtırak olan toprağının renginden geliyor. Adanın manzarasını Manastır Tepesi’nden, Çınar Tepesi’nden ve Teşvikiye Tepesi’nden izleyebilirsiniz. Adada Panagia ve Khristos Manastırı, Kirkor Lusaroviç Ermeni Kilisesi bulunuyor. Adada gezebileceğiniz en ilginç yapı 1964 yılında inşa edilen Kınalıda Camisi.

Kınaliada

Sedef Adası

Üzerindeki bitki örtüsü uzaktan bakıldığında sedefe benzetildiği için adaya Sedefadası ismi verilmiş. Sedef Adası yerleşim bakımından adaların en küçüğüdür. Sakinlik ve huzur arayanlar için ideal bir mekan. Sedef Adası en bozulmamış adalardan biri. Ada çok küçük olduğu için fayton bulunmuyor çünkü yürüyerek adayı çok kısa bir sürede gezebiliyorsunuz. Adada bulunan bir halk plajından denize girilebilir. Denize girmek için en tercih edilen ada olması nedeniyle hafta sonları kalabalık olabiliyor. Bu nedenle daha sakin bir gün geçirmek isteyenlerin ve huzur arayanların hafta içini tercih etmesini öneririz.