Güneydoğu Anadolu’nun eskimeyen güzelliği: Gaziantep

gaziantep

Eski adlarıyla ‘’Antep’’ ve ‘’Ayıntap’’ olarak bilinen Gaziantep, tarihi, kültürü ve sıcak atmosferiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden.Mezopotamya ve Akdeniz arasında, İpek Yolu üzerinde yer alan kent, arkeolojik araştırmalar sonucu bulunan taş, kalkolitik ve bakır dönemlerine ait kalıntılara göre Anadolu’nun ilk yerleşim alanlarından biri. Geçmişten bu yana sürekli gelişme gösteren Gaziantep, kültürel özellikleri ve sanayi bakımından bölgenin bir numaralı şehridir. Ayrıca ulaşım imkanları ve liman kentlerine yakınlığı nedeniyle de ekonomik anlamda Türkiye’nin en zengin kentlerinden biridir. Gaziantep için ‘’Güneydoğunun Paris’ i’’ deyimini duymuşsunuzdur. Gaziantep’ i gördükten sonra bu deyimin ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız.

Akdeniz iklimi ile karasal iklimin bir karışımı görülen Gaziantep’te yaz ayları ve Eylül ayında hava çok çok sıcaktır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise oldukça soğuk geçer. Pınarlarıyla ünlü şehirde, neredeyse hiç göl bulunmamaktadır. Bu nedenle şehrin birçok köşesinde yapay göl ve barajlar karşınıza çıkabilir.

Gaziantep’e gidecekseniz sabahtan orada olmanızı öneririz. Neden mi? Gaziantep’ e özgü ‘’ Katmer’’li kahvaltının tadını başka yerde bulmanız zor da ondan. İçerisinde bolca Antep fıstığı bulunan bu leziz tatlıyı sabahları sıcacık çay ile birlikte yiyebilirsiniz. Ayrıca Gaziantep yöresel kahvaltılıklarıyla da ünlü. Kahvaltı menüsünün vazgeçilmezi, kekiği andıran bir bitki olan Zahter denemeye değer lezzetlerden. Kahvaltıda sıcacık ekmeğinizi önce zeytinyağına ardından da zahtere bandırabilirsiniz. Gaziantep’te bolca tırnak pidesi fırınına rastlayacaksınız.

Gaziantep’de görülecek yerler

Zeugma Müzesi: 2011 yılında açılmış olan Gaziantep Zeugma Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliği taşıyor. Toplamda üç bloktan oluşan müze, 1700 metrekarelik mozaikleri ile sizi büyülüyor. Müzenin girişinde yaklaşık on dakikalık bir tanıtım videosu var. Bu videoyu izlemek için üç boyutlu gözlükler takmanız gerekiyor. İzlemenizi kesinlikle öneririz. Müzenin yıldızı ise Zeugma’nın simgesi haline gelmiş Çingene kız mozaiği. Bu gizemli figüre hayran kalacaksınız.

Zincirli Bedesten: Yetmiş üç tane dükkandan oluşan bedesten Gaziantep’ e gelenlerin ilk durağı. Bu bedestende baharatlar, yemeniler, sedef süslemeli ürünler, ahşap oymacılık ürünlerinin yanı sıra Gaziantep’ e özgü bakır ürünlerini bulabilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi: Hayvanat bahçesi dediğimiz zaman sizlere biraz sıradan gelmiş olabilir fakat Gaziantep Hayvanat Bahçesi Avrupa’nın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi. Birbirinden değişik hayvanları yakından göreceğiniz bu alanda gezerken oldukça keyif alacaksanız. Özellikle ailece bir tatile çıktıysanız, burayı mutlaka gezi listenize ekleyin.

Bakırcılar Çarşısı
Gaziantep’in en eski çarşısı olan Bakırcılar Çarşısı, envai çeşit bakır ürünleriyle göz dolduruyor. İçerisinde işlenen her bakırı almak isteyeceğinize eminiz. Burada ustaların yaptıklarını izleme şansınız da var. Çarşının içerisinde bir de müze bulunuyor. Emine Göğüş Mutfak Müzesi’nde Gaziantep’ in sofra düzeni hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tarihi Gümrük Hanı: Bu eski handa nefis bir kahve içebilirsiniz. Gerçek odun ateşinde yapılan kahveyi geldiği anda içmeyin, biraz beklemenizde fayda var. Çünkü çok sıcak olarak servis edilmekte. Han içerisinde birçok el işi ürünü bulabilirsiniz.

Gaziantep Kalesi: Yapılış amacı, yapılış tarihi ve kimin yaptırdığı tam olarak bilinmeyen kale Bakırcılar Çarşısı’ nın karşısında yer alıyor.

Gaziantep’te Konaklama
Konaklama için Gaziantep çarşı merkezine yakın ve  lüks olan  Tuğcan oteli tercih edebilirsiniz. Ancak bütçenize göre daha birçok alternatif bulunmakta. Lüks oteller grubunda Gaziantep’ te İbis, Dedeman, Tuğcan Otelleri sıralanabilir. Gaziantep Üniversitesi’nin bir uygulama oteli de bulunmaktadır. Bu otelde hem fiyat hem temizlik yönünden uygun bir konaklama yeridir.

Sokaklarda dikkatinizi çekecek olan bir diğer şey ise Meyan Şerbetçileri. Geleneksel elbiseleri ve sırtlarında güğümleri ile sizleri karşılayan meyan şerbeti özellikle yaz aylarında sizi ferahlatacak bir içecek. İlk başta size tadı değişik gelebilir. Fakat ağızda bıraktığı o tat kendisini çok arattırıyor.