Gaziantep’te yapılacak 10 şey

zincirli-bedesten

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti olan Gaziantep, zengin kültürü, tarihi güzellikleri ve nefis lezzetleriyle son derece davetkar bir şehir. Bu büyüleyici şehirde yapılacak birçok aktivite bulunuyor. Gaziantep’e gitmişken yapmadan dönmemeniz gereken 10 şeyi sizler için listeledik.

1.Zeugma Müzesi’ne gidin
2011 yılında açılmış olan Gaziantep Zeugma Müzesi, dünyanın en büyük mozaik müzesi. Müzenin girişinde üç dakikalık bir tanıtım videosu dikkatinizi çekiyor. Bu videoyu üç boyutlu gözlüklerle izliyorsunuz. Müzenin öne çıkan sembolü ise Çingene Kız mozaiği.

2.Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi’ni görün
Ülkemizin ilk özel cam müzesi olma niteliği taşıyan Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi, mutlaka görmeniz gereken bir yer. Ünlü tarihi Antep evleri şeklinde olan müzede birbirinden değerli cam eserleri inceleyebilirsiniz.

3.Katmer yemeden dönmeyin
Gaziantep’e özgü bir lezzet olan, 2 mm kalınlığında hamurun arasına yağ, haşhaş, tahin ya da antep fıstığı konulup birkaç kez katlanarak saçta pişirilmesi ile hazırlanan katmer bir tür hamur işi tatlısı. Bu lezzeti yerinde yemenin tadı bir başka olacak.

4.Zahter’in tadını çıkarın
Kekik kokulu, lezzetli bir bitki olan Zahter, kahvaltıların gözdesi. Kahvaltıda sıcacık ekmeğinizi zeytinyağı ile zahtere bandırarak afiyetle yiyebilirsiniz.

5.Tırnak pidesinden tadın
Ramazanda iftar sofralarınızı süsleyen, tadına doyum olmayan tırnak pidesini Gaziantep’in birçok fırınında bulmak mümkün. Gaziantep ziyaretinizde bu nefis pidenin mutlaka tadına bakın.

6.Zincirli Bedesten’i görün
Gaziantep’e gidip de Zincirli Bedesten’e uğramamak olmaz. 73 tane dükkanın bulunduğu bu kapalı çarşıda baharattan yemenilere, ahşap oymalardan sedef süslemeli ürünleri ve Gaziantep ile özdeşleşmiş bakır ürünlerini bulabilirsiniz.

7.Bakırcılar Çarşısı’na gidin
Meşhur Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, Gaziantep’in en eski çarşısı olarak biliniyor. İçerisinde işlenen bakırlara hayran kalmamak elde değil. Ayrıca burada bakır ürünlerin yapılışını seyretme şansınız da var. Çarşının içinde bir de müze bulunuyor; Emine Göğüş Mutfak Müzesi. Bu müzede Gaziantep’ in sofra düzenine dair pek çok örneği görebilirsiniz.

8.Hayvanat Bahçesi’ni gezin
Avrupa’nın sayılı, Türkiye’nin ise en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni mutlaka gezi listenize ekleyin. Özellikle Gaziantep’e ailece gidecekseniz, burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

9.Tarihi gümrük Hanı’na gidin
Bu han içerisinde çok güzel bir kahve içebilirsiniz. Gerçek odun ateşinde yapılan kahve size ilk geldiğinde biraz beklemenizi öneririm Çünkü çok sıcak olarak servis edilmekte. Bu han içerisinde el işleri ürünlerini göreceksiniz.

10.Meyan Şerbeti’nin tadına bakın
Şehirde dikkatinizi çekecek şeylerden biri de Meyan Şerbetçileri. Geleneksel elbiseleri ve sırtlarında güğümleri ile sizleri karşılayan şerbetçilerden alacağınız meyan şerbeti ile damaklarınızı şenlendirebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sizi ferahlatacak bir içecek. İlk başta tadı değişik gelebilir. Fakat ağızda bıraktığı tadı tekrar arayacaksınız.