Fethiye gezi rehberi

fethiye
Muğla’ya bağlı olan ve merkeze yaklaşık 125 kilometre uzaklıkta bulunan Fethiye hem denizinin ve doğasının güzelliği hem de tarihi ile güzel bir tatil için mutlaka gidilmesi gereken turistik yerlerden biridir. Fethiye’nin çevresinde gezebileceğiniz birçok yer bulunur. Akdeniz ikliminin görüldüğü Fethiye her zaman tatil yapılabilecek bir yerdir. Dalış yapan biriyseniz Fethiye sizin için ideal bölgelerden biridir. Ayrıca yamaç paraşütü de yapabilirsiniz.

Ulaşım:

Fethiye’ye en yakın havaalanı Dalaman Havalimanı’dır. Havaalanından kalkan HAVAŞ servislerini kullanarak Fethiye merkeze ulaşabilirsiniz. Dalaman ile Fethiye arası yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Araç kiralayarak veya transfer yapan firmalarla görüşebilirsiniz. Taksi ile merkeze gidebilirsiniz. Fethiye’ye ulaştığınız zaman ortalama 30 dakikada bir kalkan otobüsler ile Ölüdeniz’e gidebilirsiniz. Antalya Havaalanı ise Fethiye’ye ortalama iki buçuk saat uzaklıktadır.      Özel araç ile de Fethiye’ye ulaşım tercih etmiyorsanız, Türkiye’nin neredeyse bütün büyük şehirlerinden Fethiye’ye direkt olarak otobüs seferleri bulunmaktadır.

Konaklama

Büyük bir tatil köyünden butik ve küçük otele, pansiyona kadar farklı pek çok tesis bulabileceğiniz Fethiye’de oteller genellikle deniz kenarında ya da denizin biraz gerisinde konumlanmışlar. Fethiye otellerinin hemen hepsi denize yürüme mesafesinde bulunur. Yaz aylarında fiyatlarda biraz artış görülürken, bahar ve kış aylarında daha uygun fiyatlarda, her bütçeye uygun otel bulmak mümkündür.

Gezilecek yerler
Fethiye’de gezilebilecek birçok güzel yer bulunur. Tarihe meraklıysanız Letoon Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Telmessos Antik Kenti, Tlos Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz. Fethiye’de gezebileceğiniz hanlar ise; Üzümlü Yolu üstünde bulunan Ilıca Hanı, İncir Hanı, İnbecik yolunda bulunan Karatoprak Hanı, Kemer-Seki yolunda bulunan Paşa Hanı, Daydur Hanı ve Naldöken Hanları’dır. Gezebileceğiniz diğer bir yer olan Fethiye Müzesi’nde Arkeolojik ve Etnografik Eserler Salonu olmak üzere iki salon bulunur. Fethiye Müzesi’nin arkeoloji bölümünde seramik eserler, heykeller, etnografik bölümde ise yöreye has el dokuma örnekleri, dastar tezgâhı, gümüş takılar sergilenir.

Fethiye Kalesi gezebileceğiniz yerlerden birisidir. Fethiye Kalesi’nin tepesine çıktığınızda tüm manzarayı görebilirsiniz. Fethiye Kalesi, sahilden bakıldığı zaman Amintaş Kaya Mezarları’nın sağında yer almaktadır.

Kral Amyntas’ın mezarı, belki de ülkemizdeki en görkemli ve heybetli kaya mezarıdır. Mezar tam olarak Fethiye Limanı’nın 1,5 kilometre uzaklığında bulunmaktadır.

Çam ormanları içinde yer alan harika vadisi ile tanınan Dalaman Çayı burada vakit geçirmek, doğayla iç içe kalmak için gidilebilir. fethiye-muze

Fethiye’nin ünlü plajları ve koyları

Fethiye koyları masmavi ve tertemiz suya sahiptir bu nedenle yılın her dönemi buraya gelen yerli ve yabancı turistleri o kadar hayran kalır ki yeniden gelmek ister. Fethiye’de hareket eden günlük tur tekneleri ile gezebileceğiniz Fethiye On İki Adalar, bölgenin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Ölüdeniz

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Ölüdeniz, Türkiye’nin hatta Dünya’nın en güzel kumsallarından bir tanesine sahiptir. Fethiye Otogarı’ndan kalkan Ölüdeniz dolmuşlarına binerek yaklaşık 30 dakika süren bir yolcuğun ardından Ölüdeniz’e ulaşabilirsiniz. Ölüdeniz, su altı dalışı ve yamaç paraşütü yapmak için oldukça uygun bir yerdir. Durgun, tertemiz denize ve incecik bir kuma sahip bir sahile sahip olan Ölüdeniz Plajı oldukça ilgi görür.

Kabak Koyu

Kelebekler Vadisi’nin hemen yanında yer alan bu koya ulaşım pek kolay olmadığı için tekneler ve diğer deniz araçları pek sık gidemez. Bu nedenle tertemiz kalmıştır. Bu saklı plaj sakin bir deniz günü arayanlar için oldukça ideal bir yerdir.

Kıdrak Plajı

Ölüdeniz’e yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki bu plaj diğer plajlara nazaran daha sakin bir plajdır.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisi Fethiye’nin en güzel koylarından ve en çok tanınan plajlardan biridir. Yılın her döneminde birçok kişinin kamp kurduğu ve plajında vakit geçirdiği bir yerdir. Fethiye Ölüdeniz’den kalkan teknelerle Kelebekler Vadisi’ne gidebilirsiniz. kelebek-vadisi

Gemiler Koyu

Bu koy da görülmesi gereken bir koydur. Gemiler koyunun tam karşısındaki St. Nicholas (Gemiler Adası) na bir tekne ile geçebilir ve Bizans döneminden kalma kalıntıları görebilirsiniz.

Katrancı Koyu

Fethiye’ye 15 km. uzaklıkta yer alan ve Muğla- Fethiye karayolu üzerinde bulunan Katrancı Koyu sık çam ağaçlarının plaja kadar uzandığı bir yerdir. Katrancı Plajı daha çok kamp yapmak için gelenlerin tercih ettiği bir bölgedir.

Günlüklü Plajı

Fethiye’nin ünlü plajlarından bir diğeri de Göcek-Fethiye yolu üzerinde bulunan Günlüklü plajıdır. Burada dünya çapında az sayıda yetişen günlük ağaçları bulunur. Otel tercih etmeyenler için Günlüklü’de kamp yapmak pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Fethiye Cennet Koyu

Fethiye Cennet Koyu, Kabak Koyu’ndan sonra gelir. Kabak Koyu veya Kelebekler Vadisi’nden kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

Ne yenir, içilir?

Düğün, mevlit, asker uğurlama gibi törenlerin başlıca ve değişmez yemekleri bulgur pilavı ve keşkektir. Yöresel yemekleri içinde en bilinen çorbaları Ölemeç Çorbası (Ufalamaç, Üfelemeç), Tingil Çorbası’dır. Yumurta bohçası, arapaşı, et Kapama, bulgurlu etli patlıcan, bulgurlu domates, turp otunun haşlanması ve sarımsak, nar ekşisi ilavesi ile yapılan sündürme, Babadağ keşkeşi, leğen böreği, tatlı olarak döndürme tadabileceğiniz yöresel yemeklerdir.

Bamya, patlıcan, biber, domates gibi sebze kuruları, Bulgur, tarhana, salça, nişasta, erişte, konserveler, türlü reçeller, pekmez ve türlü turşu çeşitleri yaz aylarında hazırlanan ve kışın aylarında kullanılan yiyeceklerdir. Fethiye ve yöresinde birçok yabani ot yemek yapılmak üzere kullanılır. Bu otlardan bazıları; kıyışak, nünü, inek memesi, labada, körmen, cavırotu, ebegümeci, turpotu, çımkışak, ecibici, devetabanı, eşek turpu, gayazak, kokulu ottur.

Alışveriş:

Fethiye’de birçok hediyelik eşya dükkanı, takı ve süs eşyası satan yerler ve deri satan yerler bulunur. Dokumacılık ve el sanatlarının oldukça gelişmiştir. Fethiye’den heybeler, çuvallar, işlemeli örtüler, el dokuması halı ve kilimler satın alabilirsiniz. Şifalı otları kuru olarak da bulunmaktadır, isterseniz bu otlardan alabilirsiniz. Yöresel şaraplar da alabileceğiniz şeyler arasında yer alabilir.