Eskişehir gezi rehberi

Sazova-Parki
Tarihi Hititlere kadar dayanan Eskişehir, Ankara’nın batısında yer alan ve İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısında bulunan bir ilimizdir. Komşuları Bolu,  Ankara, Konya, Afyon, Kütahya ve Bilecik illerimizdir. Merkez ilçeyle birlikte 13 ilçesi olan Eskişehir’in ilçeleri; Eskişehir (merkez), Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Sarıcakaya, Seyitgazi ve Sivrihisar ilçeleridir.

Eskişehir, Sakarya ve Porsuk havzalarından ve bu havzaları çevreleyen dağlardan oluşan bir coğrafik yapıya sahiptir. Daha çok platolar ve dağlarla kaplıdır. En bilinen ovası olan  Porsuk Ovası’nın kuzeyinde Bozdağ ve Sündiken Dağları, güneyinde Sivrihisar Dağları ve Türkmen Dağı’nın doğu kısmı uzantıları bulunmaktadır. Ovada arpa, buğday, mısır, pirinç, çavdar ve şeker pancarı ekilir. Diğer bir önemli ovası da Yukarı Sakarya Ovası’dır. Porsuk Nehri şehrin ortasından geçer. Bir diğer önemli nehri Sakarya Nehri üzerinde Gökçekaya Barajı, Porsuk üzerinde Porsuk Barajı bulunur.

Bu ilimizde kışların kar yağışlı, sert ve soğuk, yazların ise sıcak ve yağışsız geçtiği karasal iklim görülmektedir. Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında en az yağışın yaşandığı Eskişehir’de, kara iklimi nedeniyle gündüz ve gece arasında yüksek ısı farkları olduğu görülür. İlin bitki örtüsünü Batı Anadolu ve Kuzey Anadolu ormanları, step bitkileri oluşturmaktadır.

İlin sanayisinin gelişiminde madencilik büyük rol oynamıştır. Eskişehir boraks, manyezit, mermer ocakları açısından zengindir. Özellikle bor madeni pek çok alanda kullanılmaktadır. Boraks; seramik, cam, borik asit, cam laboratuar malzemeleri yapımında ve kimya, ilaç, kağıt sanayisinde, lületaşı ise süs eşyaları ve pipo yapımında kullanılır. İldeki başlıca sanayi dalları lokomotif, makine imalat, tekstil, gıda, tuğla, kiremit ve çimentodur.

Sıcak su kaynakları üzerinde bulunan bir il olduğundan dolayı Eskişehir’de çok sayıda hamam ve kaplıca bulunmaktadır. Eskişehir Kaplıcası, Hasırca Kaplıcası, Çifteler Hamamı, Çardak Kaplıcası, Sakarılıca Kaplıcaları bu hamam ve kaplıcalardan birkaçıdır.

Havacılık denilince ilk akla gelen şehirlerden biri de Eskişehir’dir. Türk Hava Kurumu Eskişehir’in 36 km batısında olup burada sportif amaçlı çeşitli atlayış eğitimleri yapılabilmektedir. Her yıl düzenlenen Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası, Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri, Lületaşı-Beyaz Altın Festivali kent yaşamını hareketlendirmektedir. Eskişehir’de futbol da önemli yer tutmaktadır. “Kırmızı Şimşekler” lakabıyla da anılan Eskişehirspor takımının renkleri kırmızı ve siyahtır.

Ulaşım

Demiryolu ulaşımında, Türkiye’nin birçok noktasına gidip gelen yolcu trenleri Eskişehir’den geçmektedir.  Bu nedenle trenle ulaşım, Eskişehir ulaşımında tercih edilen ulaşım araçlarının başında gelir. Eskişehir tren garı şehrin merkezinde yer alır. Eskişehir’den İstanbul’a hızlı tren seferi ile yolculuk süresi yaklaşık iki buçuk saat, Eskişehir’den Ankara’ya yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 23 dakika sürmektedir. Kendi aracınız ile ulaşım sağlamayacaksanız otobüs ile ulaşım da tercih edilebilir. Otobüs ulaşımı ile Eskişehir-İstanbul arası yaklaşık 4-4,5 saat, Eskişehir-Ankara arası 3-4 saat kadar sürmektedir.

Konaklama

Eskişehir’de butik ve küçük oteller tarzında birçok konaklama alternatifi bulunur. Eskişehir otellerinin çoğu şehir merkezinde, tarihi Odunpazarı semtinde, üniversitelerin civarında yer alır. Gürgenci Suit Otel, En Otel Karaca, FRZ Konak Otel, Ada  Life Otel, La Vie Suite Otel, Han Royal Hotels Eskişehir, Şahin Park Otel, Beyoğlu Palas Termal Otel, Anemon Eskişehir Hotel, Arslanlı Konak Otel, Dedepark Otel, The Merlot Hotel Eskişehir, Rixos Eskişehir, SennaCity Hotel, Dedepark Hotel, Grand Namlı Hotel, Madame Tadia Hotel, Sor Hotel Eskişehir kalınabilecek oteller arasındadır.

Nereleri gezebilirsiniz?

Müze severlerdenseniz Seyitgazi Müzesi, Atatürk ve Kültür Müzesi, Yunus Emre Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi ve Odunpazarı Belediyesi  Lületaşı Müzesi’ni gezebilirsiniz. Kurşunlu Camisi ve Külliyesi, Alaaddin Camisi, Hüsrev Paşa Camisi, Seyit Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi, Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi Eskişehir’de gezebileceğiniz tarihi yapılar arasındadır. Odunpazarı Evleri, Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi evlerdir. Odunpazarı bölgesinde Atlıhan El Sanatları Çarşısı yer alan günümüzde ise el sanatları çarşısı olarak hizmet verir. Mimari özellik olarak Safranbolu, Beypazarı, Göynük gibi yerlerdeki mimari özellikleri taşırlar. Nasreddin Hoca’nın Evi de Eskişehir’de bulunmaktadır.

İçerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Uzay Evi, akvaryum, Bilim Merkezi ve yapay gölet bulunan Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı Eskişehir’in en güzel ve en büyük parklarından biridir. Parkta eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Eskişehir kültür turizmi açısından da zengin bir ilimizdir. Yazlıkaya Frig Vadisi, Frig Kaya Tapınakları, Midas Anıtı, Antik Yazlıkaya Kenti, Anıtsal Frig Kaya Mezarı, Gerdekkaya Mezar Anıtı, Aslanlı Mabet, Han Antik Kenti, Seyitgazi Kervansarayı, Alpanos Hamamı, Selçuklu Hamamı gezip görebileceğiniz yerler arasındadır. Eskişehir’de birçok mağara da bulunmaktadır. Yelinüstü Mağarası, Kara Mağara, Ulubük Mağarası, Karakaya Mağarası, Sarıkaya Mağarası bu mağaralardan bazılarıdır.

Neler yiyebilirsiniz?

Eskişehir, Kafkas, Kırım ve Balkan göçmenlerinin etkisinin de görüldüğü zengin bir mutfağa sahiptir. Özellikle çiğ böreği ile meşhur yöresel mutfağında; sütlü ovmaç çorbası, göceli tarhana çorbası, toyga çorbası, kelem (lahana) dolması, mercimekli mantı, göbete, sarıburma yer alır. Haşhaşlı lokum, haşhaşlı dolama, katlama böreği, met helvası, cevizli yaz helvası, nuga helvası da yerel yemek ve tatlı çeşitleri arasındadır.

Neler alabilirsiniz?

Eskişehir’den dönerken ne hatıra olarak alabilir ya da ne hediye götürebilirim derseniz ilde gelişmiş olan el sanatları size fikir verebilir. Yörede kilim, halı, seccade, yastık yüzü, heybe ve çuval dokunmaktadır. Bunun yanı sıra kese, eldiven, çorap, başlık örgüler gelişmiş durumdadır. Çorap örgülerde gül, lale, papatya, bal peteği, kestane kabuğu gibi motifler kullanılmaktadır. En gelişmiş el sanatlarından bir diğeri de Lületaşı işlemeciliğidir. Yer altından oldukça güç çıkartılan lületaşından yapılan pipo, ağızlık, kolye, bilezik, küpe ve biblolar turistik eşya olarak ünlenmiştir. Pipolarda en çok kullanılan figürler Osmanlı başları, arslan başı, genç kız başı, denizkızı, at ve fil başlarıdır. Alpu gümüş işlemeciliği de yaygındır. Gümüşten de süs eşyaları yapılmaktadır. Bu eşyaların bazıları tütün tabakası, kemer, kolye, kol düğmeleri, yaka iğnesi, rozetler gibi aksesuarlardır.