Erzurum gezi rehberi

erzurum
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve bu bölgenin en büyük ili olan Erzurum’un komşuları Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Erzincan, Gümüşhane, Kars, Muş, Rize ve Trabzon illeridir. İlçeleri Aşkale, Hınıs, Çat, Horasan, Ilıca, İspir, Köprüköy, Karaçoban, Karayazı, Olur, Oltu, Narman, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum ve Uzundere’dir.

Erzurum çoğunluğu 3000 metreden yüksek dağların bulunduğu dağlık bir bölgedir. Kargapazarı Dağları, Rize Dağları, Karasu-Aras Dağları, Mescit Dağları, Dumlu ve Palandöken Dağları ilde bulunan dağlardır. Ovaları Erzurum Ovası, Pasinler Ovası ve Hınıs Ovası’dır. Çoruh, Aras ve Fırat havzalarının birleşme yeri olan Erzurum’un bilinen en önemli gölü Tortum Gölü’dür. 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’nın yapıldığı Çoruh Nehri derin kanyonları ile rafting için çok uygundur.

Kış aylarının çok soğuk ve karlı geçtiği karasal iklim görülen, neredeyse yılın büyük bir bölümünün kar yağışlı olduğu Erzurum’da, bahar ayları yağışlı, yaz ayları da sıcak ve kurak geçer. Sıcaklığın -35 dereceye kadar düştüğü görülmektedir. Bitki örtüsü olarak fazla ormanın bulunmadığı, bozkır bitki örtüsünün görüldüğü ilde uzun aylar boyunca beyaza bürünen yerler ilkbaharda yemyeşil görüntüsüne kavuşur. Çayır ve yaylaların elverişli olması burada yaşayan ahalinin hayvancılığa daha çok yönelmesini sağlamaktadır. Arıcılığın da çok geliştiği ilde, bir nevi hayvancılığın tarımdan önce gelmesi; Erzurum’daki iklimin sert olması nedeniyle tarım alanında yetiştirilen ürünlerin daha az olmasından da kaynaklanmaktadır. Çavdar, buğday, arpa, ayçiçeği, pancar, elma, vişne, kiraz, armut, erik, ceviz, kızılcık yetiştirilen ürünler arasındadır.

Yörenin hak oyunlarına “birliktelik, topluluk, beraberce oynamak, bağlamak” kelime anlamlarını da taşıyan “Bar” adı verilir. Kadın ve erkek barları olmak üzere iki ayrı şekilde oynanır. Geleneksel ata sporlarımızdan birisi olan cirit Erzurum’da halen yaşatılmaktadır.

Ulaşım:

Birçok havayolu ile Erzurum’a ulaşım sağlanmaktadır. Türkiye’nin en büyük dördüncü havalimanı olan Erzurum Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşım oldukça kolaydır. Belediye servisleri ile merkeze gidilebilir.

erzurum-1

Trenle ve otobüs ile de ulaşım sağlanabilir. Kara yoluyla gidilmesi tercih edilirse İstanbul Erzurum arası otobüsle on sekiz buçuk saat, Ankara Erzurum arası otobüsle on üç buçuk saat kadar sürmektedir.

Konaklama:

Her bütçeye uygun konaklama imkanı bulabileceğiniz Erzurum’daki otellerin bir kısmı ise şehir merkezinde ve çevre ilçelerde bulunmaktadır.

Erzurum’da en çok Palandöken otelleri tercih edilir. Kış sporları için şehre gelenlerin konaklamada tercih ettikleri yer Palandöken otelleridir. Erzurum’da bulunan bu oteller kasım ayından mart ayına kadar kış sezonunu sürdürür.

Nereleri gezebilirsiniz?

Erzurum tarihi eserlerinin zenginliğiyle, kaplıcalarıyla, doğasıyla gezmekten büyük keyif alabileceğiniz illerimizden biridir.

Tarihi yerler, kaleler, medreseler, müzeler, cami ve kiliseler

Kale gezmeyi sevenlerdenseniz Erzurum’da alternatifleriniz oldukça fazla… Erzurum’a 79 km. uzaklıkta bulunan ve tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Erzurum Kalesi’ni gezebilirsiniz. Erzurum Kalesi surlarında yer alan Saat Kulesi’ni de görebilirsiniz. Gezebileceğiniz diğer kaleler ise Oltu Kalesi, Pasinler Kalesi, Tortum Kalesi, Avnik Kalesi (Soğuksu) ve Ispir Kalesi. Çini ve kabartma süslemeleri ile muhteşem bir mimariye sahip olan Çift Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi, Taşhan Kervansarayı,

Erzurum Tophanesi, Ulu Cami, Lalapaşa Cami, Üç Kümbetler, Ovşank Kilisesi, Erzurum Arkeoloji Müzesi, Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk’ün kaldığı Erzurum Atatürk Evi Müzesi ve halen çarşı olarak kullanılan Rüstempaşa Bedesteni görülmeye değer yerler arasındadır.

Tortum Gölü ve Şelalesi, Narman Peri Bacaları

1700’lü yıllarda, Uzundere İlçesi Balıklı Köyü’nün batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum Çayı’nın önünü kapatmasıyla oluşmuş bir göl olduğu bilinen Tortum Gölü ve gölün kuzeyinde bulunan Tortum Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği ve özellikle doğa tutkunlarının gördüğünde hayran kalabileceği yerlerden birisi. Erzurum’a 120 km. uzaklıkta bulunan Şelale’nin bulunduğu bölgede piknik alanları da mevcut. Ayrıca göl ve şelale çevresinde su sporları, trekking, kamp gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.

Gezip, görebileceğiniz bir diğer doğa harikası da yağmur ve rüzgarın toprağı aşındırması ile oluşan ve Narman-Pasinler karayolu üzerinde bulunan Kırmızı Peri Bacaları adıyla da bilinen Narman Peri Bacaları. Rengi ve yapısıyla ilginç görüntüleri olan Narman Peri Bacaları, Erzurum’a 96 km. uzaklıkta olan Narman İlçesi’nin 7 km. güneyinde bulunmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi, Kaplıcalar

Palandöken Dağı Erzurum’un güneyinde yer almaktadır ve 3185 m. yüksekliğindedir. Dağda bulunan Palandöken Kayak Merkezi doğudaki en popüler kayak merkezi olması nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Bu kayak merkezi, Erzurum şehir merkezine 5 km., hava alanına da 10 dakikalık bir ulaşım mesafesinde bulunması ve ulaşımın rahat yapılabilmesi nedeniyle kış sporları açısından tercih edilen merkezlerden biri olmaktadır. Kasım ayından Mayıs ayına kadar kayak mevsiminin sürdüğü Palandöken’de 5 yıldızlı oteller, günübirlik tesisler, kayak evi ve lokantalar bulunmaktadır. Uzun ve doğal kayak pistleri ile dikkat çeken merkezde Tourinn Palan Hotel ve Palandöken Dedeman gibi 4 yıldızlı otellerde konaklayabilirsiniz. Palandöken’de snowboard’cular için de ezilmemiş ve teleski ya da telesiyejlerle ulaşılan doğal pistler de bulunuyor. En uzun pisti 12 km.’ye ulaşmakta olan merkezde toplam 22 adet pist bulunmaktadır.

Özellikle eklem ve kireçlenme, romatizma, sinir ve kas yorgunluğu gibi hastalıkların tedavisinde etkili olan kaplıcaları ziyaret etmek isteyenler Pasinler Termal Turizm Merkezi’ne, Erzurum’a 18 km. uzaklıktaki Ilıca Kaplıcaları’na, Köprüköy İlçesi’ndeki Köprüköy Kaplıcası’na uğrayabilirler.

Neler yiyebilirsiniz?

Erzurum’un yöresel mutfağına girdiğimizde dikkatimizi en çok çekecek yiyecekler arasında kesme çorbası, kadayıf dolması, şalgam dolması, ayran aşı, çiriş, su böreği ve asla yemeden Erzurum’dan ayrılınmaması tavsiye edilen cağ kebabı sayılabilir. Un ve tereyağının kavrulduktan sonra üzerine su konarak karıştırılarak yapılan herle aşı özellikle hastalara içirilen bir çorbadır. Çiriş ve çaşır dağlarda yetişen yabani bir bitkidir. Çiriş et ile pişirilerek, çaşır da patates haşlaması ile karıştırıldıktan sonra tereyağda kavrularak hazırlanıp afiyetle yenebilir. Borani, patates haşlanılıp soyularak doğrandıktan sonra üzerine bol sarımsaklı yoğurt ve eritilmiş tereyağı dökülerek hazırlanan yöresel yemeklerden biridir. Erzurum’un meşhur kadayıf dolması ise, kadayıfın içine dövülmüş ceviz koyularak sarıldıktan sonra yumurtaya batırılarak yağda kızartılan ve sonrasında şerbete batırılarak yenilen bir tatlıdır.

Neler alabilirsiniz?

Erzurum’dan dönerken hatıra ne götürebilirim ya da alabileceğim en güzel hediye ne derseniz seçiminizde etkili olacak en güzel hediyeler, yörenin en önemli hediyelik eşyası olan ve oltu taşından yapılan tespihler, bilezik ve kolyeler, küpe, broş, saç tokalarıdır. Kehribar adı da verilen ve Erzurum’un Oltu İlçesi ve çevresinde çıkan oltu taşının çabuk kırılabilme özelliğinden dolayı işlenmesi ve çıkartılması zordur. Bu taşın rengi siyah ve kahverengi olabilir. Oltu taşından altın ve gümüşle beraber kullanılarak süs eşyaları, tespih, kolye, küpe, fincan takımları, sigara ağızlığı, rozet, yaka ve kravat iğneleri, kol düğmeleri, pipo yapılabilmektedir. Taşın en önemli özelliklerinden biri de kullanıldıkça daha çok parlamaya başlamasıdır.