Çocuklarla araba yolculuğunda dikkat etmeniz gereken 5 şey

Fiat500-Living

Seyahate çıkmak başlı başlına birçok sorumluluğu, ihtiyacı beraberinde getiriyor. Ancak çocukla olduğunda dikkat etmemiz gereken noktalar ikiye katlanıyor. Çocukla araba yolculuğuna çıkan anne babaların güvenli ve rahat bir ortam hazırlamaları şart. Aksi halde çocuğunuzun yolculuk esnasında huzursuz olması büyük sıkıntılar doğurabiliyor. Çocuklarla rahat, güvenli ve keyifli bir yolculuk geçirmek istiyorsanız, bu 5 altın kurala ulak vermenizi öneririz.
1. Geniş ve konforlu bir aile otomobili kullanın
Çocuklarla konforlu bir seyahat geçirmenin ilk kuralı geniş iç hacme sahip, ferah bir aile otomobili ile yola çıkmak. Aracınız ne kadar geniş ve rahat olursa yolculuğunuz o denli keyifli geçecektir. Geniş iç hacimli otomobiller daha fazla eşya alabildiğinden çocuğunuzun ihtiyacı olan birçok şeyi yanınıza alma şansınız olur. Yeni model otomobiller arasında dikkat çeken Fiat 500L Living bu anlamda iyi bir tercih olabilir.

2.Çocuk oto koltuğunu eksik etmeyin
Çocuklarınızın güvenliği açısından oto koltuğu ve ana kucağı bulundurmanız şart. 1.50 metreden kısa çocukların standartlara uygun bir çocuk oto koltuğunda seyahat etmeleri gerekiyor.
13 kilodan hafif çocuklar için bebek koltuğu ( Ana kucağı ) , 9 ila 15 kilo arasındaki çocuklar için çocuk araç koltuğu ve 15 kilodan ağır çocuklar için ise araç içi yükseltici koltuk kullanmanız gerek. Yolculuğunuz kısa bile olsa çocuğunuzu koltuğa düzgün bir şekilde oturtup kemerini iyice bağlayın. Güvenliği açısından oto koltuğunda oturmasının önemini örneklerle anlatabilirsiniz. Araç hareket halindeyken bebeğiniz ağlasa bile koltuktan kaldırmamaya özen gösterin. Çok acil durumlarda aracı park edip çocuğunuzla ilgilenebilirsiniz.

Araba kullanırken kemerini açıp açmadığına emin olamayacağınız için emniyet kemerini açıp kapatmayı mümkün olduğunca geç öğretin. Araba hareket halindeyken çocuğunuzun ayakta durması, araba içinde gezinmesi tehlikeli durumlara yol açabilir.

3- Yeterince sıvı almasına özen gösterin
Yanınızda mutlaka su bulundurun. Çocuğunuzun yeterince sıvı almaması, baygınlık, fenalaşma gibi durumlara ortam hazırlayabilir. Sağlıklı ve rahat bir yolculuk geçirmek için belirli aralıklarla sıvı tüketmesine özen gösterin.

4- Çocuğunuzun uyku saatine yakın yola çıkın
Uzun yola çıkacaksanız, çocuklarınızın akşam uykusuna yatacağı zamanı tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz yolculuğun büyük bir kısmını uyuyarak geçireceğinden rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

5.Mola vereceğiniz yerleri önceden belirleyin
Çocuğunuzun her an bir ihtiyacı olabilir. Tuvalet ihtiyacı, alt değişimi, yemek veya benzeri ihtiyaçlar için belirli aralıklarla mola vermeniz şart. Mola vereceğiniz yerleri önceden belirlerseniz yolculuğunuz sırasında kolaylık yaşarsınız. Çocuklu ailelere uygun, temiz ve konforlu yerleri tercih etmeye özen gösterin.