Chamonix ‘de kayak seçenekleri

Mont-Blanch

Haute-Savoie’nin en güzel kayak merkezleri arasında bulunan Chamonix, Mont Blanc dağları arasında geniş ve yumuşacık karlarla kaplı pistleriyle kayakçıları cezbediyor.

Bölgede başlangıç seviyesinden ileri düzey kayakçılara kadar her türlü seviyeye hitap eden pist seçenekleri bulunuyor. 2270 metre yüksekliğiyle zorlu bir pist olmayan La balme yeni başlayan kayakçılar için ideal. Sizi fazla zorlamayacak pistlerden bir diğeri ise 1.894 metrede bulunan La Flégère.

Köyün en ünlü tepeleri Mont Blanc ve Aiguilles-Rouges arasında bulunan, 2414 metredeki Cornu teleferiği ise orta seviye kayakçılar için ideal bir nokta. Bölgedeki La Cornu, la Charlanon ve Col Cornu pistleri ise tercih edebilecek adresler.

Chamonix-teleferik

2525 metre yükseklikteki LeBrévent’da yer alan Charles Bozon ve Variante pistleri ise iyi kayakçılar için uygun pistler arasında. İleri düzey kayakçıların en çok tercihi ettiği yerlerden biri de Grands Montets. Chamonix şehrinden otobüsle 20-30 dakika sürede ulaşılan Argentiere köyünden teleferikle Grands Montets’e çıkabilirsiniz. Yol biraz uzun gibi görünse de oraya vardığınızda tüm yorgunluğunuz gidiyor. Off-pist tutkunuysanız Pylones, Blanchots, ve ya Argentière buzulundan heyecan verici bir kayak ile muhteşem kar ve şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Bölgenin gözde kayak alanlarından biri de La Cassure, Pessi, Eriksen ve Goulet üzerinden ilerleyen rota. FIS tarafından Dünya Kupasına yakışır bir pist olarak kabul edilen Verte ile Val d’Isere’in ünlü pisti Face de Bellevarde ise popüler duraklar arasında. Les Houches’da bulunan dünyaca ünlü Verte World Cup pisti ise sabahları bacaklarınızı ve bedeninizi çalıştırmak için ideal.

Çocuklar için uygun pist arıyorsanız Les Planards’ı düşünebilirsiniz. Kayak öğrenmesini istediğiniz çocuklarınızı, 3 yaş ve üzeri çocuklara kayak eğitimi verebilen Chamonix Ski School’a yazdırabilirsiniz. Çocuklar için harika bir kayak parkı olan Paradis des Praz ise bir diğer alternatif.

Gerçek bir kayak severseniz, bu keyfi doyasıya yaşamak için yurt dışı kayak merkezleri arasında en iyilerinden biri olan Chamonix’i tercih edebilirsiniz. Konforlu ve kaliteli bir konaklama için kayak otellerini şimdiden inceleyip erken rezervasyon yaptırın.