Bursa’da mutlaka tadılması gereken 9 lezzet

iskender
Türkiye’nin en büyük metropollerinden biri olan Bursa, doğal ve tarihi zenginlikleriyle öne çıkan güzel bir kenttir. Ekonomik anlamda Türkiye’nin gelişmiş şehirlerinden biri olan Bursa, ülkenin en kalabalık 4.şehridir. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olması sebebiyle Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eseri barındıran şehirde, müzeler, parklar, alışveriş merkezleri ile çeşitli restoran ve kafeler bulunur. Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan şehir İstanbul’dan sonra ihracat anlamında önde gelen bölgelerdendir. Ayrıca şehrin öne çıkan özelliklerinden biri de ünü dünyaya yayılmış olan lezzetleridir. Bursa’nın birbirinden leziz tatlarını denemeden şehirden ayrılmak olmaz. Yakın zamanda Bursa’ya gidecekseniz şehre özgü bu nefis lezzetlerin tadına mutlaka bakmalısınız.

 1. Kestane şekeri
  Bursa’nın en ünlü tatlılarından biri olan Kestane şekeri, kestane ve şekerli şerbet karışımı ile oluşan bir tatlıdır. Şehirle özdeşleşmiş olan bu tatlı, haşlanmış kestanenin soyulup tülbente bağlı bir şekilde kaynayan şerbet içine batırılmasıyla yapılır. Hazırlanışında Uludağ’da yetişen kestaneler kullanılmaktadır. Çikolata kaplı ve benzeri çeşitleri de bulunur. Bursa’ya gitmişken kestane şekerinin tadına varmadan dönmek olmaz, hatta dönüşte kendinize veya yakınlarınıza hediye olarak alabilirsiniz.
 2. Pideli köfte
  Bursa’ya özgü bir diğer yemek ise pideli köfte. İskender Kebabın bir nevi köfteli versiyonu diyebiliriz. Altına pide konulmuş küçük köftelerin üzerine kızgın yağ ve domates sosu gezdirildiği leziz bir yemektir. Tıpkı İskender’de olduğu gibi yanında yoğurt ile servis edilir. İskender’den tek farkı döner yerine köfte kullanılması.
 3. Cantık
  Tatar mutfağına has bir çörek türü olan Cantık, Bursa’da ağzı açık pide şeklinde sunuluyor. Kıymalı, kuşbaşılı ve kaşarlı gibi çeşitleri bulunan pidenin özelliği baharatının az, hamurunun bol mayalı olması.
 4. İskender kebap
  Bursa denilince ilk akla gelen lezzetlerden biri İskender kebap. 1867 yılında Kayhan Çarşısı’nda yapımına başlanan bu ünlü kebap yemeği şimdilerde herkesin damak tadına hitap eden nefis bir lezzet. Asıl malzemesi döner olsa da İskender’in lezzetini veren üzerine dökülen enfes tereyağı, domates sosu, yanındaki yoğurt ve altındaki pide parçaları. Bir tanesinin bile lezzetsiz olması İskender’in tadını bozacaktır. Ayrıca İskenderin eti herhangi bir döner etiyle aynı değildir. Uludağ kekiği ile beslenen koçlardan elde edilen İskender eti daha az yağlıdır. Kaliteli domates sosu ve yoğurt kullanmak da lezzeti arttırır.
 5. Cevizli lokum
  Bursa’da yaşayanlar için Cevizli lokum kına gecelerini veya düğünleri anımsatır. Şehre özgü tatların başında gelen lokum, özellikle eğlencelerde, kına gecelerinin vazgeçilmez ikramıdır. Bu lezzetin tadına vardıktan sonra Bursa’daki kına geceleri ve düğünleri iple çekeceğinize eminiz. \ Bursa’da bir kına gecesi veya düğün olsa da gitsek diyeceğinize eminiz.
 6. Bağdat hurması tatlısı
  Bursa’ya özgü tatlardan biri olan Bağdat hurması tatlısı, şehrin gizli kalmış lezzetlerinden. Türkiye’nin diğer bölgelerinde fazla bilinmeyen bu tatlı, bir kere tadanın bir daha unutamayacağı kadar lezzetli. Bursa’ya yolunuz düştüğünde Bağdat Pastanesi’nde tadına bakmadan geçmeyin.
 7. Tahinli pide
  Çok eskilere dayanan bir lezzet olan Tahinli pide, Bursalıların ve turistlerin en sevdiği tatlılar arasında yer alıyor. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olduğunu belirtmek gerek. Bursa’nın İnegöl şehrine özgü olan İnegöl köfte, dana eti ve kuzu etinin birlikte kullanılmasıyla hazırlanan leziz bir yiyecek. 110 yıllık bir geçmişi olan İnegöl köfte, bir rivayete göre 20. yüzyılın ilk yarısında Balkanlardan göç eden Türkler tarafından ortaya çıkmış. Yaprak sarması şeklini andıran bu uzun köfteler yanında salata veya piyazla iyi gider.
 8. İnegöl Köfte
  Bursa’nın İnegöl şehrine özgü olan İnegöl köfte, dana eti ve kuzu etinin birlikte kullanılmasıyla hazırlanan leziz bir yiyecek. 110 yıllık bir geçmişi olan İnegöl köfte, bir rivayete göre 20. yüzyılın ilk yarısında Balkanlardan göç eden Türkler tarafından ortaya çıkmış. Yaprak sarması şeklini andıran bu uzun köfteler yanında salata veya piyazla iyi gider.
 9. Kemalpaşa tatlısı
  Bursa’yla özdeşleşmiş bir diğer lezzet ise adını Mustafakemalpaşa ilçesinden alan Kemalpaşa tatlısıdır. Yüzlerce yıldır Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilen bu tatlı, irmik, yumurta ve un ile yapılan şerbetli bir tatlıdır. Günümüzde sadece Mustafakemalpaşa ilçesinde üretilmektedir.

tatli

Bursa’nın en iyi lezzet durakları

Uludağ Kebapçısı Şehirde pek çok kebapçıya rastlayabilirsiniz. Ancak Eski garaj karşısındaki sokak içinde bulunan bu sıradan mekan içlerinde en iyisi. Son derece salaş ve basit bir görünüme sahip mekanın dekorundan çok lezzeti konuşuyor. Bu zamana kadar sayısız ünlü simanın akın ettiği mekanın bu kadar popüler olmasındaki sebep tabi ki lezzeti. Etlerin pişmesi süresi biraz zaman alabiliyor. Ancak masanıza gelen o enfes kokulu kebap bekleme sürenizi unutturuyor. Mekandaki her şey oldukça lezzetli, ancak fiyatların cep yakan cinsten olduğunu söylemeliyiz.

Bağdat Pastanesi Bursa’ya gidiyorsanız 14 farklı malzemeden yapılan bir hamur tatlısı çeşidi olan Hurma tatlısını denemeden dönmeyin deriz. Tercihe göre soğuk şerbet ve hindistan ceviziyle sunulan Hurma tatlısını tadına bakmak için en iyi durak ise Bağdat Pastanesi. Tadı şekerpare, kalbura bastı ve biraz da kemalpaşa andıran bu leziz tatlıyı özellikle dondurmayla yemenizi öneririz.

Köfteci Kemal 8-10 masadan oluşan bu küçük dükkan, şehrin ünlü lezzet duraklarından. Tipik bir aile lokantası olan Köfteci Kemal’de çocuklar bizzat işin başında. Gerek servis, gerek kasada olsun çocukları en büyük yardımcısı. Bizim tavsiyemiz İnegöl, kaşarlı ve acılı köfteden oluşan 1 porsiyon karışık köfte yemeniz. Hem karışık köfte aldığınızda her bir köftenin tadına bakmış olursunuz. Porsiyonları gayet doyurucu. Acılı köftenin biraz fazla acı olduğunu belirtmekte fayda var, ama acı severlerin hoşuna gideceğinden eminiz. Sizin için sadece lezzet yeterliyse, dekorasyon ve mekanın şıklığıyla ilgilenmiyorsanız burası beklentilerinizi büyük ölçüde karşılayacaktır. Cumhuriyet caddesinden Fomara meydanına inerken sağdaki bir sokakta yer alan mekanın köftelerinin tadına gerçekten doyum olmuyor.kestane-sekeri