Bursa’da gezip görülmesi gereken 10 önemli yer

muradiyeBursa gezilecek yerler konusunda doğal ve tarihsel zenginlikleriyle ülkemizin en zengin eserlere ve yerlere sahip şehirlerinden biri. Marmara bölgesinin İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük şehri olan Bursa tarihi yerleri, camileri, müzeleri ile oldukça dikkat çeken bir şehir bu nedenle gezip görülecek çok fazla yer bulunuyor.

Gezip görebilecekleri camiler, müzeler ve Bursa Kalesi ile ilgili bilgileri Bursa’ya gidecekler için bu yazımızda detaylı bir şekilde hazırladık.

Bursa Kalesi

Bursa gezilecek yerler listemizdeki en önemli yapılardan bir diğeri de Bithynia devletinden kalma Bursa Kalesi. Bursa Kalesi’ni milattan önce 1. Yüzyıl’da yapıldığı düşünülüyor. Yaklaşık olarak 2 kilometre uzunluğunda olan surların Hisar Kapı, Yer Kapı, Zindan Kapı, Pınarbaşı Kapı, Kaplıcalar Kapı girişleri olmak üzere beş kapısı bulunuyor. Bursa Kalesi’nin içerisinde Roma dönemine ait kitabeler, adak ve mezar steli, sütunlar, lahit parçaları, heykel kaideleri yer alıyor.

Bursa Kent Müzesi

Müzenin bulunduğu bina 1926 yılında, Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından adliye binası olarak yaptırılmış ve 14 Şubat 2004 tarihinden itibaren Bursa Kent Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış. Müzede Bursa’da yaşamış 6 Osmanlı padişahının balmumu heykelleri, geleneksel ticaret hayatını canlandıran dekorlar, kentin topografik maketi gibi objelerle şehir hakkında bilgi sunuluyor.

Osmanlı Evi Müzesi

Bursa’nın Muradiye semtinde, 2.Murat Külliyesi’nin karşısında yer alan müze bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere üç kattan oluşur. Bu ev İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed’in doğduğu ev olarak biliniyor. Müzenin birinci katında konuk salonu, yemek ve harem odaları bulunur. Evin en önemli yeri olan harem odasında dönemin el işlemeleri, sedef kakmalı ahşap ev malzemeleri ve porselen eşyalar yer alıyor. Müze binasının avlusunda kesme taştan bir çeşme bulunuyor. Osmanlı Evi Müzesi, pazartesi hariç her gün gezebilirsiniz.

Bursa Ulu Camisi

Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan ve inşasına 1396 yılında başlanıp 1399 yılında tamamlanan cami Türkiye’nin en önemli yapılarından biridir ve muhteşem bir mimariye sahiptir. 5000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan cami I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış. Dikdörtgen planlı cami 20 kubbe ile örtülüdür. Türk islam dünyasının en eski camilerinden birisi olan Bursa Ulu Camisinin iki minaresi vardır ve minarelerin ikisi de beden duvarına oturmadan, yerden başlamaktadır.

bursa-ulu-cami

Emir Sultan Camisi

15.yüzyılda, Sultan Mehmed Çelebi’nin hükümdarlığı sırasında, Yıldırım Bayezid’in kızı Hundi Fatma Hatun tarafından kocası Emir Sultan adına yaptırılan cami Bursa’nın en önemli mimari yapılarından biri. Emir Sultan Camisi ilk yapıldığında tek kubbeli iken 1507 yılında caminin önüne üç kubbeli bir revak ve odalar ilave edilmiş. Camii 1795 yılında tamamıyla yıkıldıktan sonra 1804’te III. Selim tarafından yeniden kurulmuş. 1855 depreminde hasar gören cami 19. Yüzyılda tamir edilmiş. Cami sekizgen kasnak üzerine oturan tek kubbeye sahiptir. Emir Sultan Camii’nin hemen yanında yer alan Emir Sultan Türbesi’nde Emir Sultan, oğlu Emir Ali, eşi Hundi Hatun ve iki kızı yatmaktadır.

Emir-Sultan-Camisi

Yeşil Cami ve Külliyesi

Yapımına Çelebi Mehmet döneminde başlanan Yeşil Camii ve Külliyesi, 2. Murat devrinde tamamlanmış. Yeşil Camii, Çelebi Mehmet tarafından aynı zamanda hükümet konağı olarak inşa edilmiş iki katlı bir yapıdır. İki kubbesi bulunan caminin ana kapısında oyma süslemeler bulunuyor. Caminin ünü, çini kaplamalarından geliyor. Özelikle iç mekanda eyvanlar, müezzin mahfilleri, hünkar mahfili, tabhaneler, şahnişinler ve mihrap çini süslemenin yoğun olarak kullanıldığı bölümler. Yeşil Camii’nin giriş kapısı ve pencere kapakları, devrin ahşap işçiliğinin güzel yansıtıldığı alanlar. Cami, medrese, imaret, hamam ve türbeden oluşan külliyenin Sultaniye Medresesi, günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılıyor.

Muradiye Camisi ve Külliyesi

Muradiye Camisi ve Külliyesi Bursa gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapılarından biri. Osmanlı Sultanları tarafından yaptırılan son külliye olma özelliği taşıyan külliye 1425-1426 yılları arasında Sultan 2. Murat tarafından yaptırılmış. Külliye, Muradiye Camisi, hamam, medrese, imaret ve sonraki yıllarda yaptırılmış 12 türbeden oluşur. Külliyenin ana binası Muradiye Camisi’dir. İki minarelidir. Külliye içinde II. Murad’ın tek başına yattığı türbe dışında şehzadelere ait 4, sultan eşlerine ait 4, şehzade eşlerine ait bir türbe yaptırılmış ve bu türbelerde değişik tarihlerde 8 şehzade, 7 şehzade oğlu, 5 şehzade kızı, 2 sultan eşi ve 1 sultan kızı bir arada gömülmüş.

muradiye

Yıldırım Camisi ve Külliyesi

Yıldırım Bayezid tarafından 1390’lı yılların sonlarına doğru yaptırılan külliye Yıldırım semtinde bulunur. Günümüzde külliyede cami, medrese, hamam, darüşşifa ve türbe kalmıştır. 14. yüzyıl yapısı olan Yıldırım Camisi külliyenin ortasında yer alır. 14. yüzyılda yapılan medrsede 20 oda yer alır ve medrese bahçesinde mermer bir şadırvan bulunur. Yıldırım Bayezid Türbesi 1406 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Emir Süleyman tarafından yaptırılmış. Türbe içinde Yıldırım Bayezid’in sandukası dışında oğlu İsa Çelebi’nin sandukası da yer almaktadır.

Yeşil Türbe

Sultan Mehmed Çelebi, oğulları Şehzade Mustafa, Yusuf ve Mahmut, kızları Sitti Hatun, Selçuk Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun’a ait sekiz sandukanın bulunduğu Yeşil Türbe, Bursa gezilecek yerler listemizin en önemli yapılarından biri. Sekizgen bir planla tasarlanan Yeşil Türbe’nin iç kısmının tam ortasında Çelebi Sultan Mehmed’in sandukası yer alıyor. Bursa’nın sembolü olmuş yerlerden biri olan bu türbe, 1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmed Çelebi tarafından yaptırılmış. Türbenin dış duvarları turkuaz renkte çinilerle kaplı, bu türbe Osmanlı mimarisinin tüm duvarları çini ile kaplı olan tek türbesi.

Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa’nın en önemli müzelerinden biri olan Bursa Arkeoloji Müzesi’ni Pazartesi günleri hariç her gün 08.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Türkiye’nin ilk arkeoloji müzelerinden biri olan Bursa Arkeoloji Müzesi’nde Bizans’ın son dönemlerine ait Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserler, milattan önce 15 milyon yıl öncesi fosil kalıntıları ve Anadolu’nun diğer kültürlerine ait birçok eser bulunuyor. Zengin stel koleksiyonu, lahit mezar örnekleri, aslan heykelleri ve Zeus ile Herakles büstü bahçesinde bulunan açık teşhir bölümünde sergileniyor.