Buenos Aires gezi rehberi

Buenos Aires
Arjantin’in başkenti olan Güney Amerika’nın en büyük şehirlerinden biridir. Tangonun doğum yeri Buenos Aires’ dir. En popüler spor dalı futboldur. Yüz otuz iki adet müzenin bulunduğu bir kültür ve sanat şehridir. Hareketli ve eğlenceli bir gece hayatı vardır. Her yıl Ağustos ayında “Tango World Championship and Festival” etkinliği düzenlenir.

Buenos Aires ılıman iklim kuşağında bulunur. Kış aylarında sıcaklık çok nadir olarak sıfır derecenin altına düşer. Gidilebilecek en uygun mevsimler sonbahar ve ilkbahardır.

Ulaşım

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Sao Paulo aktarmalı 17 saat 45 dakika süren uçuşla Buenos Aires Ezeiza Havalimanı’na uçabilirsiniz. Ayrıca diğer havayolları ile aktarmalı olarak Buenos Aires’e gitmek mümkündür. Şehir merkezi Ezeiza Havalimanı’ndan 33 km uzaktadır.

Konaklama

Buenos Aires’de konaklama yapılabilecek birçok otel bulunmaktadır. 562 Nogaro Buenos Aires, Alvear Palace Hotel, Axel Hotel Buenos Aires&Urban Spa, BoBo Hotel, Claridge Hotel, Dazzler Libertad, Faena Hotel and Universe, Feirs Park Hotel, Four Seasons Buenos Aires, Hostel Carsson, Grand Boulevard Hotel, Hilton Buenos Aires, Home Hotel Buenos Aires, Hotel Emperador, InterContinental Hotel, Legado Mitico, Loi Suites Recoleta, Marriott Plaza Hotel, Melia Recoleta Plaza, Mine Hotel Boutique, Moreno Hotel Buenos Aires, Palermo House, Park Tower, Potal del Sur, Regal Pacific Hotel, Sheraton Buenos Aires, Sofitel Buenos Aires, Sofitel Madero, Tryp Buenos Aires konaklama yapılabilecek yerler arasındadır.

Gezilecek yerler

La Boca ve Caminito sokağı (Tango Mahallesi), San Thelmo, Plaza de Mayo şehir meydanı,şehrin ana bulvarı olan Avenida 9 de Julio, Recoleta semti, Pazar günleri, sokak satıcılarına ve tango göstericilerine açık bir alan haline dönüşen ve sadece yayalara açık olan Florida caddesi, Plaza Dorrego şehir meydanı, Barrio Norte hippi mahallesi, San Martin Meydanı, Casa Rosada (pembe saray), Cementerio de la Recoleta (Eva Peron’un mezarı), Jardin Japones (Japon bahçesi), Şehir Kathedrali, Pilar Kilisesi, Palermo Viejo (park) gezip görülebilecek yerler arasındadır.

Müze Renoir, Gaugin,Goya, Rodin, Monet, Van Gogh gibi dünyaca ünlü sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Museo Nacional de Bellas Artes (güzel sanatlar müzesi), La Plata Natural Sciences Museum (Bilim Müzesi), Museo Histórico Nacional (Ulusal Tarih Müzesi), Centro Cultural La Recoleta (Sanat Müzesi), Museo Nacional de Arte Decorativo (Dekoratif Sanatlar Müzesi), Latin Amerika Sanatları müzesi, Eva Peron’un kıyafetleri ve aksesuarlarının sergilendiği Museo Evita görülebilecek müzelerdir. Bellas-Artes

Plaza del Mayo: Plaza del Mayo, Buenos Aires’in en ünlü yerlerinden sadece bir tanesidir, Buenos Aires’in ünlü meydanıdır. Ülkenin bağımsızlığının ilan edildiği ve Arjantin cuntasının sekiz yıllık iktidarının başlangıç meydanıdır bu nedenler tarihi olarak çok büyük bir önem taşımaktadır. Özgürlüğün simgesi konumunda da olan Plaza del Mayo, Arjantin turlarının vazgeçilmez durağıdır.

Florida Caddesi: Trafiğe kapalı bir alan olan bu cadde her saat hareketli ve canlı geçer. Kaşmir ürünler ve sahte formalar bu cadde üzerinde bulabilir ve alabilirsiniz. Eva Peron’un evi ve meşhur alışveriş merkezi Galerias Pacifico da bu caddede bulunur.

Dokuz Temmuz Caddesi: Dünya’nın en geniş bulvarı olan Dokuz Temmuz Caddesi 110 metre genişliğindedir ve 16 şeritten oluşur. Bulvar boyunca birçok mağaza, restoran ve kafe bulunmaktadır.

Recoleta: Recoleta’nın en önemli noktası orijinal kubbeli, gösterişli mermer mezarların ve heykellerin bulunduğu Recoletta Mezarlığı’dır. Bu mezarlık Buenos Aires’in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir ve görülmeye değer. Mezarlık büyüleyici ve gizemli görüntüsüyle Arjantin tarihinden izler taşır. Arjantinli birçok ünlü politikacı, şair ve önemli kişi, First Lady Eva Peron burada yatmaktadır.

Gemiciler Semti La Boca: Buenos Aires’e gelenlerin kesinlikle ziyaret etmeleri gerekenLa Boca orijinal ve renkli boyanmış evleri ile ünlüdür. Evlerin çoğu, ince plaka tenekelerden yapılmıştır. İtalyan etkisi oldukça hissedilir. Semtin ana sokağı Caminito’dur. Tangonun canlı olarak yaşadığı bölgelerden biridir. “La Caminito” sokağı, gün boyu yerel ressamlara bir açık hava sergisi olarak hizmet eder. Boca sokaklarının asıl renklerini “sarı-lacivert” renkleri oluşturur.

Jardin Japones (Japon Bahçesi): Bu bahçede Japonya’nın florasını görebilirsiniz. Turistlerin ilgisini çeken huzurlu, dingin bir bahçedir. Çiçeklerle dolu olan bahçe turistlerin büyük ilgisi çeken özel bir bahçedir. Arjantin turlarının vazgeçilmez uğrak yerlerinden olan Japon bahçesi, Buenos Aires’e farklı bir hava katar.

Pilar Kilisesi: Bu kilise Arjantin turlarının demirbaş rotalarından birisidir.

Plaza del Mayo: Plaza del Mayo, Buenos Aires’in en ünlü yerlerinden sadece bir tanesidir, Buenos Aires’in ünlü meydanıdır. Ülkenin bağımsızlığının ilan edildiği ve Arjantin cuntasının sekiz yıllık iktidarının başlangıç meydanıdır bu nedenler tarihi olarak çok büyük bir önem taşımaktadır. Özgürlüğün simgesi konumunda da olan Plaza del Mayo, Arjantin turlarının vazgeçilmez durağıdır.  Plaza-del-Mayo

San Thelmo: Buenos Aires’in batısında bulunan eski bir yerleşim yeridir. San Thelmo, el sanatlarını seven, alışveriş yapmak isteyen, antika pazarları, halk pazarları gibi yerleri görmek isteyenler için gidilebilecek bir yerdir. Sanatın merkezi konumundadır. Sokakların her köşe başında ressamları görebilirsiniz.

San Thelmo tango dansının anavatanı olarak bilinen Arjantin’in bu özelliğini en çok görebileceğiniz, her sokakta tango yapanların, dans merkezlerinin bulunduğu bir bölgedir. San Thelmo’da Marcel Duchamp olarak bilinen ünlü bir müze bulunur.

Alışveriş

Yaz aylarında dükkanların çoğu öğle saatlerinde açılıp 17.00 gibi kapanır. Mücevher, yerel futbol takımlarına ait forma ve aksesuarlar, tango CD’leri, deri eşyalar, hasır şapka, gümüş işleri alınabilir. Florida Caddesi’nde birçok mağaza bulunur. Venida Corrientes ile Belgrano’daki Avenida Cabildo Avenida Santa Fe alışveriş yapmak için uygun yerlerdir. Arjantin’in milli taşı Rhodochrosite’dir. Bu taştan hediye olarak alınabilir.

Yeme ve içme

Arjantinliler zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Et ağırlıklı olan yemekler tercih edilir. Buenos Aires’te sizi, birbirinden lezzetli etler, kremalı ve sütlü tatlı çeşitleri bulabilirsiniz. Burada et lokantalarına parilla denir. Asado, en popüler yemeğidir. Kordoba böreği, bal kabağı dolması yöresel lezzetlerdendir. Buenos Aires’te İtalyan yemekleri de oldukça yaygın bulunur. Burada İtalyan yemeklerinin ve vejeteryan yemeklerin de bulunduğu restoranlar mevcuttur.