Budapeşte

Budapeste

Buda, Pest ve Obuda şehirlerinin birleşmesiyle meydana gelen şehir, Orta Avrupa’nın büyüleyici kentlerinden biridir. Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte, Tuna nehrini kapsayan bir bölgede yer alır. Avrupa birliğinin 9.en kalabalık kenti olan şehir aynı zamanda ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir. Kale ve Gellert dağları yamaçlarından şehrin düzlüğüne doğru akan Tuna Nehri, Budapeşte’nin merkezinden geçmektedir. Kentin çevresinde bulunan yüksek dağlar şehri saldırılara karşı koruyacak bir set görevi görmektedir.

Orta Avrupa’nın Parisi olarak anılan kent, panoramik manzaraları, tabiat harikası parkları, köprüleri, muazzam adaları, ışıltılı mimarisi, termal hamamları ve daha pek çok güzelliğiyle Avrupa’nın en etkileyici başkentlerinden biridir.

Ilıman ve karasal bir iklime sahip olan şehirde, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve nemli geçer. Kış aylarında -4 dereceye kadar düşen sıcaklıklar, yazın ise 15-28 derece arasında seyreder. Budapeşte’yi ziyaret etmek için en uygun dönem İlkbahar ve sonbahar aylarıdır. Şehirde yer alan festivallere katılmak için yaz aylarını tercih etmeniz önerilir.

Ulaşım
Avrupa’nın ve dünyanın önemli kentlerinden Budapeşte’ye direk uçuş bulunur. Türkiye’den Budapeşte’ye 2 saatlik bir uçuşla varabilirsiniz. Havaalanından şehre ulaşım için otobüs, metro, minibüs ve taksi gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.

Konaklama
Budapeşte’de her bütçeye ve zevke uygun çok sayıda otel bulunmaktadır. Bahar aylarında oldukça hareketli olan şehre bu dönemde bir gezi planlıyorsanız konaklama için erken rezarvasyon yapmanız önerilir.
Otelinizi şehir merkezine veya metroya yakın bir konumda seçerseniz gezi boyunca rahat bir ulaşım sağlarsınız.

Gezilecek Yerler
Budapeşte kaleleri, tepeleri, köprüleri, adaları ile birbirinden güzel gezi duraklarına sahiptir. Gellert Tepesi, Margaret adası, Budapeşte kalesi, Elizabeth Köprüsü ve Opera Binası görülmesi gereken başlıca yerlerdendir.

Tuna Nehri’nin göbeğinde bulunan Margaret Adası şehrin en güzel noktalarından biridir. Şehrin en büyük açık hava yüzme kompleksi, 100.000 m2’lik bir park alanı, İngiliz, Fransız ve Japon bahçeleri, Aqua park ve çeşitli spor alanlarının yer aldığı Ada, Margaret ve Arpad köprüleri arasında konumlanmıştır.
Bölgenin ünlü otellerinden Margitsziget Termal Oteli ve Margitsziget Grand Otel’i de burada bulunur. Csepel Adası, Hajoyari-sziget ve Luppa-sziget adaları şehirde öne çıkan adalardan birkaçıdır.

Unesco Dünya Mirası listesine girmiş Kale yerleşim alanı ile Tuna Nehri bent ve rıhtımları şehirde bulunan önemli bölgelerdir. Birçok kilise ve müzeye, etkileyici yapılara ev sahipliği yapan Kale yerleşim alanı, renkli cadde ve meydanlarıyla şehrin en güzel noktalarından biridir.
Şehrin eşsiz manzarasını gözler önüne seren Balıkçılar Burcu, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Burası kentin panoramik manzarasını seyredebileceğiniz en iyi yerdir.

Budapeşte’nin en popüler caddesi olan Andrassy Caddesi, meydanları, müzeleri, etkileyici tarihi yapılarıyla ideal gezi durakları arasında yer alır. Caddede yer alan Eklektik Neorönesans sarayı ise oldukça ilgi çekicidir.

Yemek
Macar mutfağında et ve baharat ağırlıklı yemekler öne çıkar. Et ve balık yemeklerinin yanı sıra vejetaryenler için de pek çok seçenek yer alır. Şehirde geniş menüsüyle her bütçeye ve damak tadına hitap eden restoranlar bulunmaktadır. Macar mutfağına özgü tatları şehirdeki tüm restoranlarda bulmak mümkündür. Geleneksel restoranların birçoğu misafirlerine aperatif tabaklar sunar.
Balık çorbası, elmalı sülün, tavada kızartılmış kaz ciğeri, mantarlı geyik eti güveci Macaristan’a özgü et yemeklerindendir. Kentin geleneksel tatlıları arasında Strudel, Gundel pancake, somloi dumpling gibi lezzetler öne çıkar. Budapeşte şarabıyla ünlü bir şehirdir. Oldukça lezzetli olan Tokaj şarabını mutlaka denemelisiniz.

Alışveriş
Budapeşte alışveriş konusunda ziyaretçilerine pek çok seçenek sunar. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi, büyük mağazalar ve kent pazarları bulunmaktadır. Buralarda giyimden sanata, hediyelik eşyalardan kozmetik ürünlerine kadar çeşitli ürünler yer alır. Nugati ter ve Leher Ter arasında konumlanan West End City Center, şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Tokaj şarabı, acı baharatlar ve Herend porselenleri şehirden alınabilecek hediyelik eşyalardan birkaçıdır.
Budapeşte’nin ünlü açık hava pazarları en iyi alışveriş duraklarındandır. Şehrin en önemli pazarları arasında Central Market Hall, Rakoczi ter Pazarı, Hold utca Pazarı, Hunyadi ter Pazarı, Batthyany ter Pazarı gösterilebilir. Bu pazarlardan en az birini gezi listenize eklemeniz önerilir. Escari bit pazarını da muhakkak görmelisiniz.
Antika ürünlere meraklıysanız Pest caddesi’nde yer alan Falk Miksa utc’yi ziyaret etmenizi öneririz. Burası antika satan dükkanların yer aldığı en güzel alışveriş duraklarından biridir. İkinci el kitap ve antikalara düşkünseniz Escari ve Budapeşte bir pazarları sizin için ideal bir alışveriş noktası olacaktır.

Neler Yapılır?
Pek çok tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip olan şehirde yapılabilecek pek çok aktivite bulunur.
Kaplıcalarıyla ünlü olan şehir, termal sulara ve önemli doğal kaynaklara sahiptir. Bu sayede kentte pek çok kaplıca yapılmıştır. Şehirde birçok Türk hamamı ve termal kaplıcalar bulunmaktadır. Gellert Tepesi’nin yamacında bulunan Gellert Hamamları görülmeye değerdir. Bunun yanı sıra Kiraly, Csaszar, Rac, Kukacs ve Ruda şehirde öne çıkan kaplıcalardan birkaçıdır. Bu birbirinden güzel kaplıcalarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.
Mağaralarıyla ünlü olan şehirde 200’e yakın mağara yer almaktadır. Kale mağarası, Şapel Mağarası, Palvogly mağarası şehirde öne çıkanlar arasındadır. Bu ilgi çekici mağaraları gezerek keşif dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Kültür ve sanat bakımından zengin bir şehir olan Budapeşte’de pek çok müze bulunmaktadır. Pest, Ordu Tarih Müzesi, Budapeşte Tarih Müzesi görülmesi gereken önemli müzelerdendir. Gündüzleri bu müzelerden birini gezerek tarihte keyifli bir yolculuğa çıkın.
Tuna Nehri’ndeki şehir turlarına katılarak doğayla iç içe, büyüleyici manzaralar eşliğinde hoş vakit geçirebilirsiniz.
Şehirde tiyatro, opera, festivaller, dans gösterileri, sahne sanatları gibi pek çok kültürel etkinlik yer almaktadır. Sanatseverseniz bu güzel etkinliklerden birine katılarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Daha sakin aktiviteleri sevenler için sergi salonları, sanat galerileri, kütüphaneler ideal noktalar olacaktır.

Budapeşte’de her yıl çok sayıda festival düzenlenmektedir. Kentin en önemli iki organizasyonu; Mart- Nisan arası dönemde gerçekleşen Budapeşte İlkbahar Festivali ile Ekim ayında yapılan Budapeşte Sonbahar Festivali’dir. Festivaller süresince şehrin pek çok bölgesinde konserler, caz performansları, modern dans ve tiyatro gösterileri sergilenir. Bunun yanı sıra film gösterimleri ve sanatsal etkinlikler yapılır. Köprü Festivali-Tuna Suyu Karnavalı, Yaz Festivali, Noel Işıkları Müzik Festivali, Halk Sanatları Festivali şehirde öne çıkan diğer festivallerdir.
Budapeşte’de renkli ve hareketli bir eğlence hayatı vardır. Şehirde yer alan barlar, gece kulüpleri, meyhaneler en iyi eğlence duraklarıdır. Şehrin kuzeyinde yer alan Buda tepesi, güney batıda bulunan Nepliget, Kent parkı ve Margeret Adası hem eğlenip hem dinlenebileceğiniz doğa harikası yerlerdir.

Resmi Din:Roman Katolik
Resmi Dil: Macarca
Para Birimi: Forint
Saat Farkı: 
Türkiye’ nin 1 saat gerisindedir 
Elektrik: 
220 V
İletişim: Türkiye’ yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye’ nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır. 
Vize :
 Vize gerekmektedir.

TEILEN
Önceki İçerikMykonos
Sonraki İçerikRodos adası