Budapeşte tatili için öneriler

budapeste-turlari

Yurt dışı turlar içerisinde en fazla tercih edilen Budapeşte, panoramik manzaraları, tabiat harikası parkları, köprüleri, muazzam adaları, ışıltılı mimarisi, termal hamamları ve daha pek çok güzelliğiyle Avrupa’nın en etkileyici başkentlerinden biridir.

Ilıman ve karasal bir iklime sahip olan şehirde, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve nemli geçer. Kış aylarında -4 dereceye kadar düşen sıcaklıklar, yazın ise 15-28 derece arasında seyreder.

Budapeşte kaleleri, tepeleri, köprüleri, adaları ile birbirinden güzel gezi duraklarına sahiptir. Gellert Tepesi, Margaret adası, Budapeşte kalesi, Elizabeth Köprüsü ve Opera Binası görülmesi gereken başlıca yerlerdendir.

Tuna Nehri’nin göbeğinde bulunan Margaret Adası şehrin en güzel noktalarından biridir. Şehrin en büyük açık hava yüzme kompleksi, 100.000 m2’lik bir park alanı,  İngiliz, Fransız ve Japon bahçeleri, Aqua park ve çeşitli spor alanlarının yer aldığı Ada, Margaret ve Arpad köprüleri arasında konumlanmıştır.

Unesco Dünya Mirası listesine girmiş Kale yerleşim alanı ile Tuna Nehri bent ve rıhtımları şehirde bulunan önemli bölgelerdir. Birçok kilise ve müzeye, etkileyici yapılara ev sahipliği yapan Kale yerleşim alanı, renkli cadde ve meydanlarıyla şehrin en güzel noktalarından biridir.

Macar mutfağında et ve baharat ağırlıklı yemekler öne çıkar. Et ve balık yemeklerinin yanı sıra vejetaryenler için de pek çok seçenek yer alır. Şehirde geniş menüsüyle her bütçeye ve damak tadına hitap eden restoranlar bulunmaktadır. Macar mutfağına özgü tatları şehirdeki tüm restoranlarda bulmak mümkündür. Geleneksel restoranların birçoğu misafirlerine aperatif tabaklar sunar.

Budapeşte alışveriş konusunda ziyaretçilerine pek çok seçenek sunar. Şehirde çok sayıda alışveriş merkezi, büyük mağazalar ve kent pazarları bulunmaktadır. Buralarda giyimden sanata, hediyelik eşyalardan kozmetik ürünlerine kadar çeşitli ürünler yer alır. Nugati ter ve Leher Ter arasında konumlanan West End City Center, şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Tokaj şarabı, acı baharatlar ve Herend porselenleri şehirden alınabilecek hediyelik eşyalardan birkaçıdır.

Kaplıcalarıyla ünlü olan şehir, termal sulara ve önemli doğal kaynaklara sahiptir. Bu sayede kentte pek çok kaplıca yapılmıştır. Şehirde birçok Türk hamamı ve termal kaplıcalar bulunmaktadır. Gellert Tepesi’nin yamacında bulunan Gellert Hamamları görülmeye değerdir. Bunun yanı sıra Kiraly, Csaszar, Rac, Kukacs ve Ruda şehirde öne çıkan kaplıcalardan birkaçıdır. Bu birbirinden güzel kaplıcalarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Budapeşte turları hakkında detaylı bilgi için Setur web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikRoma
Sonraki İçerikNew York