Brüksel’de yapılacak 6 aktivite

grand-place-bruksel

Belçika’nın başkenti Brüksel, tipik bir sanat şehri olmasa da ciddi ve soğuk görüntüsünün altında tarihi ve kültürel değerleri, ilginç müzeleri ve eşsiz lezzetleri ile renkli bir kent. Avrupa Birliğinin 3 ana organına ev sahipliği yapan şehir, diplomatik anlamda önemli bir kent olmasının yanı sıra Flemenk, Alman ve Fransız kültürünün bir arada yaşandığı nadir şehirlerden. İlk görüşte sıradan ve soluk görünen Brüksel’in sokaklarını gezdikçe, eğlenceli ve sıra dışı yerlerini gördükçe daha çok seveceksiniz. Sizlere şehrin popüler mekanları, gözde lezzetleri ve önemli yerlerinden oluşan 7 güzel aktiviteyi sunmaktan keyif duyarız.

1.Grand Place Meydanı’nı keşfe çıkın
Brüksel’de gezilecek yerler denilince akla ilk olarak Grand Place Meydanı geliyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmış, Brussels bölgesinde bulunan dikdörtgen şeklindeki meydan, çevresinde birçok güzel ve önemli yapıyı barındırıyor.

Birbirinden güzel kafeleri, çikolata ve hediyelik eşya dükkanlarıyla alışveriş severlerin uğrak durağı olan meydanda keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Ayrıca Brüksel’in simgesi İşeyen Çocuk Heykeli’ne yakın olması da bir avantaj. Geceleri ışıl ışıl olan bu alanı gece görmeden şehirden ayrılmayın.

2.İşeyen Çocuk Heykeli’ni görün
Turistlerin en çok rağbet gösterdiği yapılardan biri olan İşeyen Çocuk Heykeli, şehrin en önemli simgesi. 61 cm yüksekliğe sahip bu bronz heykeli bu kadar popüler kılan ilgi çekici ismi ve sürekli tanıtımının yapılması. Brüksel’in gözde noktalarından olan İşeyen Çocuk Heykeli’nin önünde bir hatıra fotoğrafı çektirmeden sakın dönmeyin.

3. Belçika Çikolatalarının tadına bakın
Brüksel’e gitmişken Belçika’nın enfes çikolatalarını tatmamak hiç olur mu? Şehrin her köşesinde karşınıza çıkacak birbirinden leziz ev yapımı çikolataları tatlı tutkunuza deva olabilir. Özellikle dünyaca ünlü Neuhaus, Godiva, Truffles gibi markaların farklı aroma ve şekillerdeki çikolatalarına bayılacaksınız. Tadına doyum olmayan bu çikolataları sevdiklerinize hediye olarak da götürebilirsiniz.

4.St. Micheal ve St Gudula Katedrali’ni gezin
Şehrin önemli dini yapılarından olan St.Micheal ve St. Gudula Katedrali, görülmeye değer yerlerden. Brüksel Treurenberg Tepesi’nde yer alan bu iki kilise, Paris Notre Dame Katedrali’ni anımsatan mimarisi ile oldukça dikkat çekiyor. Ücretsiz olarak giriş yapabildiğiniz katedralin bazı bölümleri için ücret ödemeniz gerekebiliyor. Kilisenin ilgi çekici bölümlerinden biri olan Katedral Hazinelerini görmenizi öneririz.

5.Mini Europe’da binalara tepeden bakın
Avrupa’nın 80 şehrinden önemli binalarının maketlerine ev sahipliği yapan Mini Europe, ilgi gören bir yapı. 24000 m2’lik alana kurulu bu açık hava müzesi için İstanbul’daki Miniatürk parkının bir benzeri diyebiliriz. Minyatür bina maketlerinin yer aldığı müze, özellikle çocukların ilgisini çekecek bir yer. Eğer çocuğunuzla seyahat etmeyi düşünüyorsanız, burayı listenize eklemenizde fayda var. Dokuz çelik kürenin birbirine bağlı olduğu anıt bina Atomium’a yakınlığı sebebiyle Mini Europe’a gitmişken Atomium’u da aradan çıkarmanızı öneririz. Bu şekilde gezinizi daha ekonomik hale getirmiş olursunuz.

6. Envai çeşit biraların dibine vurun
Belçika’nın popüler lezzetlerinden biri de bira. Şehrin birçok restoran ve barında farklı çeşit biralar bulmanız mümkün. Enfes birasını Belçika’nın ünlü patates kızartması ve midyesiyle deneyin. Vişne, elma aromalı gibi birçok farklı bira çeşidi sizi bekliyor.