Bisiklet binmeyi sevenlerin keşfedebileceği Türkiye’deki 5 rota

Bisiklet binmenin keyfine varanlar bir daha bu keyfi bırakamaz ve sadece spor yapmakla kalmaz, doğayla buluşur, yeni rotalar da keşfeder.

bisiklete binme

Geçmişi çok eskiye dayanan bisiklet, üzerine birçok ulaşım aracı üretilmesine rağmen her daim varlığını ve popülerliğini koruyan bir araç. Bunun en temel sebebi bazen bir yerden başka bir yere giderken ulaşım aracı olarak kullanmamız, kimi zaman eğlence aracı, kimi zaman da doğa ile baş başa kalmak için kullandığımız bir araç olması…

Son zamanlarda tüm dünyada trendi yükseldiği gibi, ülkemizde de yükselişe geçen bu spor sıklıkla tercih ediliyor. Ülkemizin doğal zenginlikleri bakımından oldukça zengin bir yer olduğunu ve doğaseverlerin azımsanmayacak kadar fazla oluşunu da dikkate alırsak şehrin rutin hayatından sıkılanlar için bisiklete binmek ve yeni rotalar keşfetmek oldukça keyif verici.

Peki, spor ve eğlence amacıyla bisiklete binmek isteyenler nereleri tercih edebilir?

Bisiklet binmeyi sevenlerin keşfedebileceği Türkiye’deki 5 rota

bisiklete binme 1

  1. Birkaç gün kaçamak yapmak ya da bir hafta sonunu değerlendirmek için Antalya, doğa ile iç içe olarak bisiklete binebilmek için doğru yerlerden biri. Antalya’da nereler ve hangi rotalar bisiklet rotaları olabilir derseniz doğa, parkur, orman bakımından orta ölçekli zorluklara sahip olan Geyikbayırı-Çağlarca-Elmin güzergahı uygun. Antalya merkeze fazla uzaklığı olmayan bu yerler, 5-6 saatlik bir bisiklet yolculuğu ardından doğal köy kahvaltısı yapabileceğiniz alanların da yer aldığı ve fazla zor olmayan parkurlara sahip bir güzergah.
  2. Doğa ile iç içe olmanın yanı sıra, tarihi yerleri de görmek isterseniz o zaman Finike-Gökbük-Alacadağ istikameti tam size göre bir bisiklet rotası. Antalya’nın Finike ilçesinden başlayan bu rotada, Likya yolundan devam ederek hem spor yapmış hem de Antalya’nın eski tarihine bir göz atma imkanı bulmuş olursunuz. Yine Antalya Hisarçandır-Palamutlar-Ekizce güzergahı ve Guver Kanyonu-Demirkapi Mevkii-Doyran mevkindeki parkurlar da bisiklet ile seyahat için uygun rotalar arasında. Bu güzergahlar Antalya’nın en güzel parkurlarından diyebiliriz.
  3. Daha zorlu  rotalar sevenler ve tecrübeli olanlar için ise, Toros Dağları oldukça uygun ve parkurları da oldukça zorlu. Adana merkezden başlayacağınız bu turda Aladağlar’a kadar devam edebilirsiniz.
  4. Zamanınız varsa ve kamp yapmak için bir bisiklet turu istiyorsanız, o zaman harika bir rotadan daha bahsetmeden geçmeyelim. Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde başlayan bu tur, Kapuzbaşı Şelalesi-Niğde Çakıt Vadisi ve demir kazık dağına kadar devam eden harika bir bisiklet rotası. Doğa zenginliklerini görme imkanı da bulacağınız bu güzergahta farklı deneyimler yaşayabilir, yöresel lezzetleri tatma imkanı bulabilir ve kamp kurarak doğal yaşam ile iç içe olabilirsiniz. Bu bölgelerde Antalya’ya göre hava biraz daha serindir.
  5. Yine Muğla Fethiye’de, Toros Dağları’na tercih edebileceğiniz bu bisiklet rotası gerçekten harika bir deneyim. Bir tarafınızda göz alabildiğine deniz varken, bir tarafınızda sarp ve kayalık dağlar… İki zıtlığın, bir arada harika uyumunu görmek ve ortak olmak için harika bir rota.