Berlin’de neler yapmalı?

berlin-manzara

Sanat, kültür, tasarım ve eğlence hayatının kalbi olan Berlin’de yapılacak pek çok aktivite var. Sizler için birkaç keyifli alternatifi bir araya getirdik.

1.Grunewald Ormanında dolaşın
Charlottenburg’un güney batısında yer alan Grunewald, Berlin’in en büyük ormanlık alanıdır. Şehrin karmaşasından uzaklaşıp sakin bir gün geçirmek için burada güzel bir piknik yapıp baştan aşağı gezin. Burada ağaçların arasında yürüyerek, bisikletle veya atla gezinti yapabilir, hava koşulları uygunsa ormanın yakınındaki çeşitli tatlı su göllerinden biri olan Schlachtensee or Wannsee’ın soğuk suyuna dalabilirsin.

2.Müzeler adasında vakit geçirin
Unter den Linden’in doğusunda bulunan, UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan müzeler adasında güzel saatler geçirebilirsiniz. Berlin’in en önemli 5 müzesine ev sahipliği yapan bu yerde, Nefertiti’nin büstünün bulunduğu yeni müze, bode müzesi ve dünyanın önemli arkeoloji müzesi olan Bergama müzesi gibi kaçırılmayacak müzeler bulunuyor. Pergamon Altar kısmının yeniden canlandırılmasından 2 katli Miletus’un roman kapısı ve Babilon’un isthar kapısına doğru kral nebuschadnezzar krallığından kalma müthiş heykeller arasından yürüyebilirsiniz.

3.Mauer Park’da pazarlık yapın
Yemyeşil alanları ve uzun pistleriyle Prenzlauer Berg’s’in ortasında bulunan Mauerpark, dinlendirici bir durak olmasının yanı sıra, alışveriş severlerin cazibe noktası olarak bilinir. Pazar günleri parkta kurulan oldukça büyük bitpazarında, kelepir bisikletler, kıyafetler, yiyecek, hatıra eşyası, piyano ve mobilya gibi aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz.

4.Berlin Yahudi tarihini keşfedin
Berlin’in Yahudi halkının hikayesini sunan müzede, Yahudi tarihine dair pek çok bilgi edinebilirsiniz. İki yapıdan oluşan müzenin en yeni ve göz alıcı bölümü Yahudi mimar Daniel Libeskind tarafından dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmıştır. İlki ise Almanca Kollegienhaus adıyla bilinen 18. yüzyılda inşa edilmiş eski bir mahkeme binasıdır. Bu etkileyici müzede Yahudi tarihini keşfedebilirsiniz.

5. Bisikletle etrafı gezin
Berlin’de bisiklet kiralayıp şehri bisikletle gezebilirsiniz. Bisikletle kültürünün gelişmiş olduğu şehirde, bisiklet şeridi ve bisiklet ışıklarına rastamanız mümkün. Reichstag’den başlayıp Tiergarten parkı, Potsdamer Platz, Checkpoint Charlie ve Topography of Terror duraklarına uğrayarak keyifli bir şehir turu yapabilirsiniz.

6. Sabaha kadar dans edin
Berlin’in gece kulüpleri ve barlarında doyasıya eğlenebilirsiniz. Kreuzberg ve Friedrichshain arasında yer alan Berghain Panorama Bar ve Prenzlauer Berg’deki mekanlarda sabahın ilk ışıklarına kadar dans edip eğlencenin doruğuna çıkabilirsiniz.

7.Alacakaranlık’ta film izlemenin keyfine varın
Filmlerin orijinal dilde versiyonlarının gösterildiği Kultur forum Potsdamer Platz veya Friedrichshain açık hava sinemasında güzel bir film seyredebilirsiniz. Popüler filmlerde en iyi koltuk için önceden yerinizi almanızda fayda var. Özellikle akşamları güneşin batışını burada izlemek ayrı bir keyifli olur.