Batum’a gitmek için 6 neden

batum
Özellikle yaz aylarındaysanız ve keyifli ve gizemli bir tatil planlıyorsanız size önerimiz Batum. Kısa süren yaz sezonunda oldukça eğlenceli imkânlar sağlayan bu şehri keşfetmeniz için birçok neden var. İşte Batum’a gitmek için 6 neden;

  • Dilden dile dolaşan bir Gürcü efsanesi vardır. Efsaneye göre tanrı dünyayı yaratmış ve her millete yarattığı dünyadan bir yer vermiştir. Ancak ne çok soğuk, ne çok sıcak olan, şırıl şırıl suları ve nehirleri akan, bereketli bir denize kıyısı olan, meyvenin ve sebzenin her çeşidinin yetiştiği, yeşil ve mavilerle dolu, adeta cennetten bir köşe olan bölümü kimselere vermeye kıyamamıştır. Daha sonra Gürcülerin ne kadar misafirperver olduklarını görüş ve bir ödül olarak bu bölgeyi onlara vermiştir. Bu efsanede anlatıldığı gibi Batum tüm bu özellikleri taşıyan, en az bir kere gidilip görülmesi gereken bir bölgedir.
  • Ülkemizden Batum’a yapılan ziyaretler oldukça kolay ve zahmetsizdir. Vize ve pasaporta gerek kalmadan sanki ülkeniz içerisinde şehir değiştiriyor gibi Batum’a gidebiliyorsunuz.
  • Batum insanının misafirperverliği dillere destandır. Türk halkına bunu anlatabilmek için derler ki, hani Türk halkı misafirperverdir ya, Gürcülerin misafirperverliği işte bunun yüz katıdır. Bu şehri ziyaret etmek istiyorsanız oralarda baş tacı edileceğinizden emin olabilirsiniz.
  • Batum’da kurulan Gürcü sofraları bazen her şeye değecek niteliktedir. Sırf bu lezzetleri tatmak için dahi Batum’a gidilebilir. Burada şarap adeta bir yaşam biçimidir. Yerli halk ana sütünden sonra direk şaraba geçer diye bir söylem de vardır. Batum’da zamanın büyük çoğunluğunun sofralarda geçtiği söylenir. Yemek sofralarında yapılan uzun sohbetler, bu memleketin insana ne kadar değer verdiğini gösterir. Yemek masalarında en lezzetli Gürcü yemeklerine şaraplar, kardeşlik ve dostluktan bahsedilen en tatlı sohbetler eşlik eder.
  • Tüm bu doğa güzellikleri ve tüm bu misafirperverlik için ödenen bedellerde hayli uygun. İstanbul’la kıyasladığımızda, İstanbul’da normal standartlara ödediğiniz ücretleri Batum’da şehir merkezinde yer alan en lüks mekânlara ödüyorsunuz.
  • Batum sokaklarında gezmek büyük bedeller ödenerek yapılan birçok aktiviteye neredeyse eşdeğer. Sanata ve sanatçıya açılmış sokaklara usta eller dokunmuş ve soğuk şehir yok edilerek rengârenk ve sanatsal dokunuşlarla dolu sokaklar yaratılmış. Boş boş gezmek ve bu güzellikleri görmek ve resmetmek Batum’un en güzel yanlarından biri.