Bask’ın Gizemli İki Şehri Bordeaux Ve Bilboa’yı keşfedin

bordeaux

Şeker Bayramı’nda yurt dışına 4 günlük kısa bir gezi planlıyorsanız, İspanya & Fransa turu güzel bir seçim olabilir. Fransa’nın en büyük altıncı şehri olan Bordo ile İspanya’nın kuzeyinde Bask bölgesinde bir liman şehri olan Bilboa’yı keşfetmeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise yurtdışı turları arasından Bordo ve Bilboa’yı seçerek güzel bir tatile çıkabilirsiniz.

18. Yüzyılın ilk ve en önemli mimarisi Palace Royale büyük tiyatrosu ve Allees De Tourny ile UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Bordo; kültürü, gastronomisi ve güzelliği ile oldukça etkileyici bir şehir. Bordo’da Büyük Saat Kulesi, Saint-André Katedrali, Güzel Sanatlar Müzesi ve Rohan Sarayı’nı gezerek keyifli bir şehir turu yapabilirsiniz.

Bordo’ya gitmişken Saint Emillion bölgesini de ziyaret edebilirsiniz. En eski bağların yer aldığı bölge UNESCO dünya mirası listesinde yer almakta olup ortaçağ kasabasıyla şarap meraklıların ilgisini çeken tarihi bir kasabadır. Burada dünyaca ünlü Fransız şaraplarından satın alabilir, bölgenin tarihi ve kültürünü yakından hissedebilirsiniz. Doğal bir amfi tiyatro tadında olan Saint Emillion’un dingin atmosferinde güneşin batışını izlemenin tadı bir başka olur. Bu ortaçağ şehrinin dar parke sokakları arasından geçerken yer altı anıtlarını keşfedebilirsiniz. Burada Emilion’un oyarak yaptırdığı monolitik kilisenin unutulmaz hikayesini öğrenip Trinite Şapelindeki mezarlıkları keşfedebilirsiniz.

Bask bölgesinin şirin kasabası Saint Jean De Luz ise görülmeye değer yerlerden biri. Etkileyici güzellikte geniş ve temiz kumsalları, sakin ortamıyla insanı büyüleyen bölge her yıl çeşitli festivallere ev sahipliği yapıyor. Bölgenin en popüler yerlerinden biri de Avrupa jet sosyetesinin uğrak mekanı olan St. Sebastian. Buradaki eşsiz plajlarda denizin ve güneşin tadına doyamayacaksınız. Tarihi yapıları, kiliseleri, alışveriş merkezleri, özellikle deniz kenarında yer alan balık restoranları, küçük kafeleri ile St. Sebastian oldukça renkli bir tatil durağı.

İspanya’nın Kuzey kıyılarında Nervion Nehri boyunca konumlanan Bilboa ise Bask Bölgesinin en büyük şehri. İspanya’nın büyük metropollerinden biri olan Bilboa, eşsiz körfezi, tarihi yapıları ve Guggenheim Müzesi ile oldukça ilgi çekici bir yer. Bilboa gezinizde Belediye Sarayı, Plaza Nueva, Santiago Katedrali, Diego López anıtı, Güzel Sanatlar Müzesi ve Guggenheim Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Özellikle Guggenheim Müzesi önünde bulunan, tamamı yeşillikten yapılmış Jeff Koons Puppy heykeli son derece etkileyici.