Barselona

barselona_city

Romalılar tarafından kurulan Barselona tarihin çeşitli dönelmerinde Vizigotlar, Fransızlar, Müslümanlar, Hrıstiyanlar gibi farklı din ve topluklar tarafından yönetilmiştir.

Katalonya özerk bölgesinin başkenti olması sebebiyle İspanya içinde ayrı bir ülke izlenimi yaratan bir şehirdir.

Tipik Akdeniz iklimine sahip Barselona, yılın her ayında ziyaret edilebilecek bir şehirdir. Sakin bir gezi yapmak isteyenler Nisan- Haziran ve Eylül-Kasım dönemini tercih etmelidir.

Konaklama
Barselona’yı yaz aylarında ziyaret etmek isteyenlere erken rezarvasyon önerilir. Her bütçeye uygun otellerin bulunduğu şehirde 70 -250 Euro aralığında otel odası bulmak mümkündür. Şehir merkezine ve metroya yakın otelleri tercih etmeniz durumunda tatiliniz çok daha rahat geçecektir.

Ulaşım
Barselona’ya direkt uçak seferi ile ulaşmanız mümkün. Avrupa’nın farklı şehirlerinden tren ile ulaşım olanağı, birden fazla ülke gezenler için önemli bir avantaj. İspanya içinde farklı şehirler dolaşmak isteyenler için tren seferleri bulunuyor.

Şehir içi ulaşımda metro, otobüs, tramvay ve diğer ulaşım araçlarını oldukça rahat bir gezi yapmanıza olanak sağlıyor.

Gezilebilecek yerler
Barselona’da gezilebilecek yerler arasında tarihi yapılar, müzeler, meydanlar ve parklar bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Mimar Antoni Gaudi’nin yapıları, Sagrada Familia Kilisesi, Park Güell, Casa Mila, Poble Espanyol, Casa Batllo ve La Rambla Caddesi görülmeye değer güzelliktedir.

Futbol meraklıları için F.C Barcelona Futbol Takımı’nın ünlü Nou Camp Stadyumu’nu ziyaret edilmesi gereken yerler arasında sayabiliriz.

Plajlar
Barselona’nın hem Kuzeyinde hem de Güneyinde plajlar bulunmakatdır. Nova Icaria, Bogatell, Mar Bella, Barceloneta başlıca plajlar arasında yer almaktadır.

Poble Espanyol
42.000 metre karelik bir alan üstüne yapılanmış olan açık hava müzesidir. İspanya’ daki bir çok binanın kopyasının yer aldığı yerde caddeler, meydanlar ve 117 tane bina bulunmaktadır. Poble Espanyol içerisinde Fondation Fran Daurel adı verilen bölümde Miro, Picasso, Tapies ve diğer ünlü sanatçıların modern sanat eser koleksiyonları görülebilmektedir.

Alışveriş
Alışveriş meraklılarının en fazla ziyaret ettiği bölgeler arasında La Rambla Caddesi, El Raval, La Ribera, Passeig de Gracia ve Plaça de Catalunya yer almaktadır. Hediyelik eşya almaktan hoşlananlar için Katalan kültürünü yansıtan hediyelikler doğru bir tercih olacaktır.

AB vatandaşı olmayanlar tek seferde 90.15 Euro’nun üzerinde yaptıkları harcamalardan %16 KDV geri alabilmektedir.

Yeme & İçme
Barselona’da dünya mutfakları, Akdeniz mutfağı, yöresel yemekler gibi her türlü damak tadına hitap eden restoranlar bulabilirsiniz. Kişi başı 20-70 Euro aralığında yemek yenebilen şehirde Türk restoranları da bulmak mümkün.

Resmi Din: Hristiyan
Resmi Dil: İspanyolca, Katalanca, Galce, Baskça
Para Birimi: Euro
Saat Farkı: Türkiye’ nin 2 saat gerisindedir
Elektrik: 220 V
İletişim: Türkiye’ yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye’nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır
Vize: Vize gerekmektedir.