Atina’da gezmeden dönmemeniz gereken 9 yer

Akropolis
İsmini koruyucusu olan savaş tanrıçası Athena’dan alan Atina dünyanın en eski şehirlerinden birisi. Tarihi ve kültürü, gezilecek yerleri ile sizi etkileyebilecek Atina seyahat planlarınızda yer alabilecek bir şehir. Kozmopolit ve modern bir şehir olan Atina’da gezilecek yerler özellikle tarih ve mitolojiye meraklıysanız ilginizi çekebilir.

Tarihi bir geçmişe sahip Atina’da gezebileceğiniz en önemli yerleri, tatilinizin gezilecek yerler listesine ekleyebilmeniz ve gitmeden fikir alabilmeniz için hazırladık.

Akropolis

Atina’da gezilecek yerlerin en başında gelen ve görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri olan Akropolis “Yüksek şehir” anlamına gelir. Atina’ya giden herkesin Akropolis’i mutlaka bir defa ziyaret etmesinde fayda var. Akropolis’e ulaşmak için dik bir yolu tırmanmanız gerekeceğinden rahat ayakkabılar tercih etmeniz edin. Ödeme yaptıktan sonra “Kutsal Yol” olarak da bilinen bir patikadan zirveye doğru çıkılıyor. Propylaea Akropolis’in giriş kapısı. Akropolis’in en tepe noktasında M.Ö. 5. yüzyılda ünlü Yunan siyasetçi Perikles tarafından yaptırılmış olan Parthenon bulunuyor. Akropolis’in içindeki en büyük ve gösterişli tapınak olan Parthenon tapınağı şehrin koruyucu tanrıçası olarak kabul edilen Athena adına yapılmış. On yıl gibi bir sürede tamamlanan ve Dünya’nın en ünlü arkeolojik kalıntılarından biri olan Parthenon’un günümüzde yalnızca bazı sütunları ayakta kalabilmiş. Atina’nın mitolojik kralları Erectheus ve Cecrops için yapılan Erechteion Tapınağı ise Akropolis’in en kutsal bölgesinde bulunuyor. En önemli özelliği güney kenarında sirenler şeklinde oyulmuş altı sütunun yer alması. Günümüzde orjinal sütunların yerinde kopyaları bulunuyor. Dionysus Tiyatrosu güney yamaçta bulunuyor. Bu tiyatro 18. yüzyılda ortaya çıkartılmış.

Akropolis Müzesi

Atina Akropolisi’nin eteklerinde bulunan müze Dionysíou Areopagítou Sokağı’ndadır. Akropolis’ten çıkarılan tüm antik eşyalar ile heykeller hemen girişinde yer alan Akropolis müzesinde sergileniyor. Birinci katta Akropolis’in yamaçlarından çıkarılan tarihi eserler bulunuyor. Müzenin 2. ile 3. katı arasında bulunan ara katında müze mağazası ve restoranı var. En üst kat sadece Parthenon’a ayrılmış. Bu katta çepeçevre Parthenon’un çatısında yer alan heykel ve resimlerden kalanlar sergileniyor. Pazartesi günü kapalı olan Yeni Akropolis Müzesi Salı ile Cuma günleri arasında sabah 8’den akşam 8’e kadar, cuma günü de akşam 10’a kadar ziyarete açık.

atina

Athena Nike Tapınağı

M.Ö. 5. yüzyılda yapılmış olan tapınak, Yunan askerlerinin zaferlerini betimleyen frizlerle süslü bir alınlık ve onu destekleyen altı sütundan oluşuyormuş. Atina ve Nike’ye adanmış ufak bir tapınak olan Athena Nike Tapınağı Osmanlı döneminde yıkılmış ve yerine bir su bataryası kurulmuş. 19. yüzyılın başlarında bu batarya kaldırılmış ve tapınak yeniden inşa edilmiş. Bu küçük tapınak bir zamanlar hayvanların kurban edildiği küçük bir sunaktan oluşuyormuş.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Yapımına 1866’da başlanan ve 1889’da tamamlanan, Yunanistan’ın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde Antik Yunanistan’dan paha biçilemez eserleri sergilenir. Yunan uygarlığının Neolitik döneminden Roma çağına kadar uzanan zengin bir sanat arşivine sahip olması nedeniyle müze o kadar kapsamlı ki; bu müzeyi gezmek için en az üç saat ayırmanızda fayda var. Dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden bir tanesi olan Ulusal Arkeoloji Müzesi kırk sekiz odadan oluşuyor ve iki katlı. Müzenin koleksiyonlarında Yunanistan’ın çeşitli yerlerinde ele geçmiş çanak çömlek, heykeller, tunç eşya, takı ve çeşitli aletler yer alıyor. Yaklaşık otuz oda içerisinde bulunan heykel koleksiyonu giriş katının büyük bir kısmını kaplıyor, heykeller ve değerli eşyalar zemin katta sergileniyor. Müzenin ikinci katına çıktığınızda büyük bir kısmın zengin vazo koleksiyonuna ayrıldığını görüyorsunuz.

Zeus Tapınağı

Yunanistan’ın en büyük tapınağı olan Zeus Tapınağı’ı Olimpos Kralı Zeus’a adanmış. 3. yüzyılda barbar saldırıları ve yağmalamalar neticesinde kullanılamaz hale gelen tapınağın tamamlanması tam yedi yüz yıl sürmüş. Zeus Tapınağı’ndaki yüz dört adet devasa sütundan sadece on beş tanesi ayakta kalmış. Sütunlar 17,25 metre yüksekliğinde.

Antik Agora

Toplanma, konuşma, sanatsal aktiviteler, eğitim ve spor müsabakaları için merkez olarak kullanılmış olan ve Aristo, Platon gibi büyük dahileri ağırlamış Agora, konser salonları, tapınakları ile en önemli yerlerden birisi. Akropolis’in aşağısında ve Monastiraki’nin kıyısında bulunuyor. Agora’nın içindeki Theseion, antik Yunan’ın bugüne kadar en iyi korunabilmiş kilisesidir. Agora Müzesi’ni de görmeyi unutmayın.

Syntagma Meydanı

Syntagma Meydanı, Yunanca’da “Anayasa Meydanı” anlamına gelir. Meydanın doğu kenarı batı kenarına göre daha yüksektedir. Mermer merdivenlerle Amalias Caddesi’ne uzanır. Yine bu kesimde Sintagma metro istasyonu yer alır. Biri kuzeyinde diğeri de güneyinde olmak üzere iki yeşil alan bulunur ve bu iki yeşil alanın ortasında bir çeşme bulunur. Meydanın doğusunda Yunan Parlamentosu yer alır. Eskiden kraliyet sarayı olan parlamentonun önündeki meçhul asker anıtı önünde bekleyen Efsun askerlerinin adeta bir şov havasında gerçekleştirdikleri nöbet değişimi buraya gelenlerin oldukça ilgisini çeker, mutlaka izlenilmesi gerekir.

Plaka

Akropolis’in eteklerinde yer alır. Plaka’daki dar şirin ve küçük sokaklar içerisinde kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya mağazaları bulunur. Plaka’nın her sokağında irili ufaklı Antik Yunan ve Roma kalıntıları ile Bizans kiliseleri ve son yüzyılın yapıları yer alır. Plaka şehrin turistik mekanlarından olmasıyla beraber halkın da sıkça geldiği bir yer. Gezerken yorulduğunuzda buradaki restoranlarda yemeğinizi yiyebilir ya da kahvenizi içerken keyif yaparak dinlenebilirsiniz. Bir akşam yemeğini burada yemek de ayrı bir keyiftir.

Panathenaic Stadyumu

Şehrin en önemli yapılarından olan bu olağanüstü hipodrom stad tamamı beyaz mermerden yapılan tek stadyumdur. 1896’daki ilk olimpiyat oyunları burada yapılmış. 1906 Ara Olimpiyatları’nın düzenlendiği ana stadyum olmuş, 2004 Yaz Olimpiyatları’nda ise okçuluk müsabakaları ile maratonun bitiş kısmına ev sahipliği yapmış. Gündüz ücretli giriş bileti ile girebiliyor.