Amsterdam’da gezilecek 7 durak

Avrupa tatilinin vazgeçilmez noktası Amsterdam, meydanları, kiliseleri, parkları ve müzeleri ile pek çok gezilecek alana sahiptir. Bunlar arasından 7 popüler noktayı sizin için derledik.

Vondelpark
Amsterdam-Vondelpark
Adını Hollandalı ünlü şair Vondel’den alan VondelPark yeşillikler içinde ve ağaçlar arasında gezip piknik yapabileceğiniz, parkın göletlerinde bulunan kuğu ve ördekleri seyredebileceğiniz yemyeşil bir alan sunuyor. Parkta rastlayacağınız sokak müzisyenleri ile keyiflenebilir, yürüyüş yolu ve bisiklet parkurunda spor yapabilirsiniz.

Yapımı 1864 yılına dayanan parkta, açık hava tiyatrosu, film müzesi, oyun alanı ve çok sayıda restoran-kafe bulunmaktadır. 46 hektarlık bir alan üzerinde yer alan park, sahip olduğu yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları ile spor severlerin uğrak noktasıdır. Yerel halktan veya turistlerden pek çok kişiyi burada Frizbi ya da futbol oynarken görebilirsiniz.

Parkın girişinde bulunan Vondel heykeli ilk anda dikkat çekiyor. Onun dışında çeşitli çiçek ve lalelerin satıldığı Bloemanmarkt olarak bilinen çiçek pazarı ilgi çekiyor.

Park, günümüzde pek çok açık hava konseri ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca dünyanın en büyük piknik organizasyonuyla Guinness rekorlarına girerek en ünlü etkinliğine imza atmıştır.

Park içerisinde birbirinden ünlü heykeller görmeniz mümkün. Parka ismini veren Şair vondel’in 3 metrelik bronz heykeli’nin dışında Picasso’nun Fish adlı eseri ve Nelson Carilhho’nun Mama branka eseri burada yer alıyor.

Red Light District
Amsterdam-RedLightDistrict

Amsterdam’ın en bilindik yerlerinden biri olan kırmızı Fener bölgesi, fuhuş probleminin denetim altında tutulması için oluşturulan bir bölgedir. Bu bölgede çalışanların sağlık kontrolünden geçmesi ve vergi ödemesi gerekmektedir. Pek çok turistin meraklı gözlerle akın ettiği bölgede ünlü mağazalara rastlamak mümkündür. Amsterdam’ın en güzel kanalları ve süslemeli köprülerinin de yer aldığı bölge görülmesi gereken yerlerdendir.

Oude Kerk (Eski Kilise)
Geçmişi orta çağlara uzanan ve gotik tarzda mimarisiyle dikkat çeken Eski Kilise, Amsterdam’ın ilk yerel kilisesi olma özelliğini taşır.

Daha önce mezarlık olan bir alan üzerine kurulmuş olan kilise, günümüzde Red Light District bölgesinde yer almaktadır. Kilise de o kişilerin anısına yapılmış pek çok mezar taşı da bulunmaktadır. Orta çağda görülebilecek en büyük tahta kubbeye sahip olan Kilise, en iyi akustiği sağlayan döşemeleriyle dikkat çeker. Rembrandt’ın ailesiyle beraber sık sık ziyaret ettiği bu kilise, aynı zamanda çocuklarının da vaftiz edildiği yerdir.

Amstel Nehri ve Köprüler
Amsterdam’ın simgelerinden biri olan Amstel nehri, oldukça hareketli bir su yoluna sahiptir.
Nehir üzerinde Blauwbrug ve Magere Brug adı verilen iki köprü bulunmaktadır. Rembrandtplein ve Waterlooplein bölgelerini birbirine bağlayan Blauwbrug, Kırmızı tuğlaları ve süslemeli kemerleri ile göz alıcı bir güzelliğe sahiptir.

Beyaz renkli olan Magere Brug ise süslü görünümden ziyade, daha sade ve sevimli bir görüntü sunar. Açılır kapanabilir özelliğe sahip olan Magere Brug köprüsü, yakınındaki bot evler ile dikkatleri çeker. Geniş ve zevkli bir dekorasyona sahip olan evler görenlerin beğenisini kazanır.

Rembrandtplein (Rembrandt Meydanı)
İsmini meydanda yer alan Rembrand heykelinden alan Rembrandt Meydanı, şehrin en canlı ve hareketli noktalarından biridir. Çok sayıda restoran, kafe ve otelin yer aldığı meydan, yerel halkın ve turistlerin vazgeçilmez durağıdır, burada oldukça renkli bir gece hayatı vardır.

Çevresi yeşilliklerle donatılmış Rembrandt heykelinin önünde Rus sanatçılar Alexander Taratynov ve Mikhail Dronov’ın yaptığı 22 adet bronz heykelcik yer almaktadır. Bu heykelcikler Rembrandt’ın gece devriyesinden ilham alınarak ortaya konmuştur.

Leidseplein (Leidse Meydanı)
Amsterdam’ın en popüler caddelerinden Weteringschans, Marnixstraat ve Leidsestraat’ın bir araya geldiği Leidse Meydanı, gece hayatının en renkli yaşandığı bölgeler arasında yer alır. Meydanın çevresinde bulunan sokaklarda her tarza hitap eden kafe,bar, restoran,gece kulübü bulunmaktadır.
Özellikle yazları burada sokak sanatçıları ve müzisyenlere rastlamak mümkündür. Farklı boyutlarda İguana ve kertenkele heykellerinin sergilendiği park da meydanda ilgi çeken yerlerden biridir.

Van Gogh Müzesi
Tasarımı Hollandalı ünlü mimar Gerrit Rietveld tarafından yapılan Van Gogh müzesi modern bir binada konumlanmıştır. Binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Van Gogh Müzesi’nde 200’den fazla resim ve 500 çizim bir araya geliyor. Ressamın farklı dönemlerine ait çeşitli eserlerini inceleyebileceğiniz müzede Van Gogh eserlerinin yanı sıra 19.yüzyıl sanatına ait pek çok obje de bulunuyor. Ressamın önemli eserleri arasında Vincent’ın yatak odası, Patates Yiyenler ve Vazodaki Ayçiçekleri yer alıyor.

Bu sonbahar yurt dışı tatili planınızda Amsterdam yer alıyorsa, şehre gitmişken bu birbirinden güzel duraklara uğramanızı öneriyoruz. Daha detaylı tatil rehberi için sayfamızı inceleyebilirsiniz. Vakit kaybetmeden yurt dışı turları arasından Amsterdam gezisine yerinizi ayırtmanızda fayda var.