Amsterdam

Amsterdam

Amstel Irmağı’nın kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün kültürel, ekonomik ve nüfus açısından en büyük Hollanda şehri olarak dikkat çekiyor. Gerçek anlamda bir özgürlüğün yaşandığı, yemyeşil alanlarıyla hayran bırakan güzelliklere sahip ve lalelerle bezenmiş bambaşka bir şehir.

Adını Amstel nehrinden ve üzerine kurulu barajlardan (dam) alan Amsterdam, 12. yüzyılda küçük bir balıkçı köyü olarak kurulmuş, ardından barajların kurulması ve balık ticareti ile önemli bir liman kentine dönüşerek büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Bir liman kenti olan Amsterdam Avrupa’da yaşanan karışıklıklardan kendini uzak tutmayı başarmış ve ticaret hayatını başarılı bir şekilde devam ettirmiştir. Süregelen ticari yaşam ve zenginlik ile sömürgelerini arttıran Hollanda Karayiplere kadar uzanmıştır. Hollanda ve Amsterdam 17.Yüzyılda altın çağını yaşamasıyla kültür ve sanat anlamında önemli örnekler sergilemiştir. 17-18.yüzyıl arasında gerileme dönemine giren şehir, William Van Orange’ın gelişiyle yeniden yükselme dönemine girmiştir.

Amsterdam, sanayileşme devriminin gerektirdiği yeniliklerle ile kültür, sanat ve müzecilik gibi alanlarda gelişme göstererek günden güne zenginleşmiştir. 19.yüzyılın sonunda yapılan Cetraal Station şehre endüstri kenti özelliği de kazandırmıştır. 20.yüzyılda dünya savaşlarından etkilenen şehir, zaman içerisinde farklı ülkelerden göç alarak toparlanmıştır. Bugün Amsterdam yaşanılacak en güzel bölgeler arasında yer almaktadır.

İklim
Amsterdam’da genellikle yağışın olduğu ılıman bir iklim görülmektedir. Kış ayları sert ve soğuk geçerken, yaz ayları sıcak geçer. Şehri ziyaret edebileceğiniz en güzel dönem ise bahar aylarıdır. Özellikle Lale döneminin yaşandığı Nisan-Mayıs ayları şehri gezmek daha bir keyiflidir.

Gezilecek yerler
Yurt dışı turları arasında en çok ilgi gören Amsterdam, meydanları, kiliseleri, parkları ve müzeleri ile ziyaretçilerine pek çok gezi durağı sunar. Burada şehir merkezini gezmenin keyfini yürüyerek veya bisikletle çıkarabilirsiniz. Dilerseniz tramvay ile de bu güzel şehri keşfedebilirsiniz. Civardaki yerler için bisiklet ya da araç kiralamanız daha uygun olacaktır.

Dam meydanı, Vondelpark, Van Gogh Müzesi, Eski kilise ve Rembrandt Meydanı Amsterdam’da görülmesi gereken yerler arasındadır. Red Light District ve Madame Tussauds müzesi de görülmeye değer yerlerdendir.

Konaklama
Farklı kalitelerde 350 otelin yer aldığı Amsterdam’da her tarza uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar arasında tarihi ve mimari özellikleriyle öne çıkan bazı oteller bulunmaktadır.

Amsterdam’da diğer bir konaklama seçeneği olarak hostelleri düşünebilirsiniz. Şehirde bulunan hosteller oldukça güvenlidir, dilerseniz eşyalarınızı saklayabileceğiniz dolap için kilit alabilirsiniz.

Kendinizi evinizde gibi hissetmek istiyorsanız, Amsterdamlı ailelerin sunduğu oda& kahvaltı konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Amsterdam-gorunum

Ulaşım
Avrupa’nın en turistik kentlerinden biri olan Amsterdam’a direkt uçuş seferi ile ulaşmanız mümkün. Merkeze 14 km olan Schiphol havaalanından ise şehre ulaşmak oldukça kolay. Havaalanından şehir merkezine 15 dakika süren tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Merkeze ve Amsterdam yakınına otobüsler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımda metro, tramvay, otobüs ve taksi gibi ulaşım araçlarını kullanarak oldukça rahat bir gezi geçirebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan tramvay ve metro hattı pek çok noktaya ulaşmanızda gezi boyunca size büyük kolaylık sağlayacak.

Alışveriş
Hediyelik eşya konusunda çok sayıda seçenekler sunan Amsterdam renkli alışveriş duraklarıyla öne çıkar. Pek çok butik, antikacılar, restoran ve barların yer aldığı 9 sokaklar adı verilen bölge popüler alışveriş duraklarından biridir. Dünyaca ünlü bazı markaların mağazalarını bulabileceğiniz bölgede, özgün tasarımlı giyim ve aksesuar ürünlerine de rastlayabilirsiniz.
Hollanda’nın önemli sembollerinden biri olan Hollanda peyniri ve laleleri şehirde alınabileceklerin başında geliyor. Porselenler, tahta ayakkabılar, Red light District ve Marijuana temalı esprili eşyalar ise kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Çeşitli seramik biblolar, yel değirmenleri, Amsterdam evlerini yansıtan dekoratif objeler ise şehirde alınabilecek diğer alternatiflerden birkaçı.

Gece hayatı
Avrupa tatili için popüler duraklardan olan Amsterdam, gece hayatının dolu dizgin ve hareketli yaşandığı bir şehirdir. Uyuşturucu ve kumarın serbest olduğu şehirde en ilgi çeken durak Red Light District bölgesidir. House, jazz, trans, tekno gibi farklı türde müzik yayını yapan sayısız gece kulüplerinin yer aldığı şehirde, gece yarıları başlayıp sabaha kadar süren partiler dikkat çeker. Panama Club, Paradiso, Power Zone, Melkweg şehrin popüler mekanlarındandır.
Amsterdam ile ilgili kapsamlı bir tatil rehberi için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Resmi Din: Hristiyan (Katolik) Resmi Dil: Flemenkçe
Para Birimi: Euro
Saat Farkı: Türkiye’ nin 1 saat gerisindedir
Elektrik: 220-240V
İletişim: Türkiye’ yi aramak için ülke çıkış kodu 00 dır. Ardından Türkiye’ nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası gelecektir. GSM hatları çalışmaktadır.
Vize : Vize gerekmektedir.