Amsterdam’da alışveriş

Amsterdam-gorunum

Hediyelik eşya konusunda çok sayıda seçenekler sunan Amsterdam renkli alışveriş duraklarıyla öne çıkmaktadır. Çok sayıda butik, antikacı, restoran ve barlara ev sahipliği yapan 9 sokaklar adı verilen bölge popüler alışveriş duraklarından biridir. Dünyaca ünlü bazı markaların mağazalarını bulabileceğiniz bölgede, özgün tasarımlı giyim ve aksesuar ürünlerine de rastlayabilirsiniz.

Lüks markalara meraklıysanız Van Baerlestraat (Museum Quarter)’ı ziyaret edebilirsiniz. Burada Hollanda’nın ve dünyanın ünlü markalarının mağazalarını gezme fırsatı bulacaksınız. PC Hooftstraat ve Cornelis Schuytstraat’ta diğer alternatifler arasında gösterilebilir.

Hollanda’nın önemli sembollerinden biri olan Hollanda peyniri ve laleleri şehirde alınabileceklerin başında geliyor. Porselenler, tahta ayakkabılar, Red light District ve Marijuana temalı esprili eşyalar ise kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Çeşitli seramik biblolar, yel değirmenleri, Amsterdam evlerini yansıtan dekoratif objeler ise şehirde alınabilecekler diğer alternatiflerden birkaçı.

Zanaatkârların ve sanatçıların buluşma noktası olan Jordaan, pek çok mücevheratçının, çeşitli butiklerin ve sanat eserlerinin yer aldığı hareketli bir alışveriş durağıdır. Burada yer alan dükkanları inceleyip güzel parçalar alabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sanatseverseniz, De Beeldenwinkel Heykel Galerisi’ni ziyaret ederek burada her bütçeye ve zevke uygun mermer, bronz heykeller, çanaklar, çömlekler bulabilirsiniz.

Amstersam-alisveris

Sokak pazarı kültürünün yaygın olduğu şehirde, oldukça az sayıda alışveriş merkezi bulunur. Keşfedilmesi gereken önemli alışveriş duraklarından biri de Amsterdam pazarlarıdır. Amsterdam halkını yakından tanıma fırsatı bulacağınız kent pazarlarında keyifli bir alışveriş yapabilirsiniz.

Bloemenmarkt çiçek pazarı insanın içini açan bir güzelliğe sahiptir. Bahçe dekorasyon ürünleri ve birbirinden güzel çiçeklerin bulunduğu pazarda, ilk olarak laleler göze çarpmaktadır. Lalesiyle ünlü olan şehirden sevdiklerinize veya evinize lale soğanları alabilirsiniz. Pazarda yer alan kesme çiçekler ve yerel bitkileri ise inceleyebilirsiniz.

Sebzeden giyime, çiçekten peynire kadar pek çok ürünü bulabileceğiniz Albert Cuyp, Amsterdam’ın en büyük sokak pazarıdır. Haftanın 6 günü 09.30-17.00 saatleri arasında açık olan pazarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Waterlooplein bit pazarında ise tişört, poster ya da otontik objeler gibi farklı türden ürünler bulabilirsiniz. 2.el eşya ve antikaların yer aldığı pazar, oldukça ilgi görmektedir. Ten Cate Market, Dappermarkt, Spui, Noordermarkt şehirde yer alan diğer pazarlar arasındadır.

Amsterdam’da gezip eğleneceğiniz, doyasıya alışveriş yapacağınız bir tatil kulağa oldukça hoş geliyor, değil mi? Öyleyse bu güzelliklerin tadına varmak için yurt dışı turları arasından bir Amsterdam gezisi planlayarak keyifli bir Avrupa tatiline adım atın. Yola çıkmadan önce hayatsenin.com’un tatil rehberi tadında yazılarına göz atabilirsiniz.