Adana’da Görülmesi Gereken 8 yer

adana-taskopru

Türkiye’nin en kalabalık 4.şehri olan Adana, önemli bir iş merkezi olmasının yanı sıra kültür ve sanat anlamında oldukça gelişmiş bir kenttir. Yılın her mevsimi etkinliğin eksik olmadığı Adana, kültür başkenti gibidir. Seyhan Nehri üzerinde konumlanan kent, doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve renkli caddeleriyle görülmeye değer bir şehir.

Bu yaz tatilinde farklı bir yere gideyim diyorsanız, Adana iyi bir seçim olabilir. Adana’ya uçakla gidecekseniz, havalimanından şehir merkezine ulaşım ve geziniz boyunca rahatça dolaşabilmek için araç kiralamanızı öneririz. Bu konuda Türkiye’nin en iyi rent a car firmalarından Avis’i tercih edebilirsiniz. İşte Adana’ya uğramadan dönmemeniz gereken 8 yer:

Vali Yolu
Özellikle bahar ve yaz aylarında Adana’ya yolunuz düşerse Vali Yolu’ndan geçmeyi unutmayın. Vali Yolu’nda portakal çiçeği kokusunu içinize çekerek keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ziyapaşa, Turgut Özal Bulvarı
Buram buram Portakal çiçeği kokan bu duraklarda akşamüzeri serinliğinde rahatlatıcı bir yürüyüş yapabilirsiniz. Adana’nın zenginlerinin uğrak durağı Ziyapaşa ‘da keyifli bir alışveriş turuna çıkabilir, metro sokağındaki kafelerden birinde kahve molası verebilirsiniz. Portakal çiçeği kokusunun yoğun olduğu adreslerden Turgut Özal Bulvarı’nda ise akşamüstü saatlerinde yürüyüş yapmanın tadı bir başkadır.

Göl Kenarı
Adana’ya gidip de göl kenarını gezmeden dönmek büyük bir eksiklik olur. Özellikle Sevgi Adası’nı yakından bir görmek lazım. Bu adaya uğrayıp aşk dilemeyi unutmayın.

Amerikan Pazarı
Şehir merkezinde yer alan Amerikan Pazarı, alışveriş severlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. Bu pazarda envai çeşit orijinal ürünü bulabilirsiniz.

Büyük Saat Kulesi
Şehri keşfetmek için ilk durağınız Büyük Saat Kulesi olmalı. Ulu Camii’nin güneyindeki Ali Münif Caddesi’nde bulunan kule, kentin en eski yapılarından biri. 1882 yılında Adana Valisi tarafından yaptırılmış kule, 32 metre yüksekliğiyle Türkiye’deki en uzun saat kulesi olarak biliniyor.

Taşköprü
Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taşköprü, 3.10 m yüksekliğe 13 m genişliğe sahip 21 gözlü bir köprüdür. Şehrin iki yakasını birleştiren köprünün geçmişi Romalılara dayanır. 1847’de Sultan Abdülmecid Han tarafından tamir edilen köprünün günümüzde 21 gözden sadece 14’ü kalmıştır.

Ulucami
Yapımına 1513’de başlanıp 28 yıl sonra Piri Mehmed Paşa tarafından tamamlanan cami, bugüne kadar çok iyi bir şekilde korunmuş. Ramazanoğulları tarafından yapılan en büyük ve meşhur cami olan Ulu Cami Selçuklu, Memlük ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşır.

Müzeler
Adana’da görülmeye değer pek çok müze bulunuyor. Adana ili ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği Adana Arkeoloji Müzesi, Çukurova köyleri ve Toroslarda yaşayan Yörüklere ait zengin eşyaların yer aldığı Adana Etnografya Müzesi ve Mustafa Kemal’in 1923 yılında Adana’ya geldiği zaman misafir edildiği Suphi Paşa Konağı olarak da bilinen Atatürk Müzesi ve evi bunlardan birkaçı.

Bebekli Kilisesi, Akana Bedesteni, Akkapı Şeyhcemil Nardalı Konağı ise şehrin görülmeye değer diğer yapılarından. Çukurova Üniversite içerisinde yer alan Portakal Bahçeleri de görülmeye değerdir.
Adana’ya uçakla seyahat edecekseniz, Avis’in Adana Şakirpaşa havalimanı araç kiralama ofisinden aracınızı ayırtabilirsiniz. Avis’in araç kiralama fırsatları ile ekonomik fiyata araç kiralamanın keyfini çıkartın.