Abant

abant

Harika doğası ile insanı büyüleyen Abant, dört mevsim farklı güzelliklere sahiptir.  Bolu’nun 34 km güneybatısında yer alan Abant özellikle hafta sonlarında İstanbulluların şehrin gürültü ve stresinden uzaklaşmak, dinlenmek ve muhteşem doğasıyla baş başa kalabilmek amacıyla gittikleri bir yerdir. Abant denilince akla ilk gelen muhteşem manzarası ile ün salmış Abant Gölü’dür. Fotoğraf çekmeyi sevenler için adeta bir cennet niteliğindedir.Abant’taki en keyifli aktivitelerden biri göl çevresindeki fayton gezisi, yürüyüş, kampçılık, olta balıkçılığı, atlı doğa yürüyüşü, yamaç paraşütüdür.

Konaklama

Abant ve çevresinde keyifle konaklama yapılabilen birçok otel bulunur. Abant Dört Mevsim Konağı, Büyük Abant Oteli, Taksim International Abant Palace, Abant Gölü kıyısında yer alan Büyük Abant Oteli, Taksim Int. Abant Palace Hotel, Taksim Int. Abant Köşk konaklama yapılabilecek oteller arasındadır.

Ulaşım

Otobüs ile gelenler Bolu’ya kadar otobüs ile gelip Bolu merkezden Abant’ a minibüs veya dolmuş seferleri ile ulaşım sağlayabilir. Özel araç ile geliniyor ise İstanbul Abant arası 280 km, Ankara Abant arası 205 km kadardır.

Gezilecek yerler

Abant’a yaklaşık 30 km mesafede bulunan Yedigöller Milli Parkı gezilebilecek en güzel yerlerden biridir. Doğayla iç içe olmayı sevenler için kesinlikle Abant Gölü mutlaka gezilmelidir.

Alışveriş

Milli Park girişinde o bölgede yaşayan köylülerin açtıkları tezgahlardan oluşan hediyelik eşya pazarından kendilerinin ürettiği ballar, ev yapımı reçeller, kızılcık tarhanası, fındık, bir peynir türü olan Katık keşi, böğürtlen sirkesi veya örme patikler, şallar alınabilir. Bolu merkeze uğranırsa buradan saray helvası, fındık şekeri, Bolu çikolatası da alınabilir.

Yeme&içme

Abant gölü etrafında ve kalınan işletmelerde Bolu ve Abant’a ait yöresel yemeklerden tadılabilecek birçok restoran bulunur. Abant yol boyunca birçok kendin pişir kendin ye lokantalarında mangal keyfi yapılabilir. Abant Kebabı, Alabalık ve sucuk ekmek mutlaka tadılması gereken tatlardır. Özellikle karlı bir günde Abant’a gidildiyse kar üstünde mangalda yapılacak sucuk ile yenen ekmeğin tadı unutulmaz.

TEILEN
Önceki İçerikHong Kong
Sonraki İçerikNice’de alışveriş